lauki - kas būs?

 
10 gadi
Reitings 1746
Reģ: 18.11.2009
Kaut kā netīšām uzgāju un noskatījos šo video, palika ļoti skumji. Lauki izmirst ļoti strauji, tieši Latgalē. Drīz jau vispār visi dzīvos pilsētās.
Ko jūs par to domājat?
03.07.2017 14:06 |
 
Reitings 2244
Reģ: 31.05.2017
Lauki tomēr paliek lauki vieni vai citi lauki. Tāpat labklājības nodrošināšani nepieciešami katriem būtībā tomēr savi personīgi izveidotie peļņas avoti, neesot atkarīgiem no citiem, pretēji attīstītām apdzīvotām vietām, kad lielāķā masa nodrošināta ar vietām no kurām būt atkarīgiem, aiziet vai izmet, laika jautājums ir nākošā vieta, vietu blīvums tuvums biezs un par saviem kaut ko darīt mazāk jādomā. Bet ja pa laukiem paturpinātu, cik tad ir tā, kad viensēta un uzreiz kau kas savs palaists, arī tas parāķ pārspīļēti sanāk, bet no labākas dzīves aspekta atkal loģiskāk? Tad ir tas stāsts ne visi grib, vēlas, vai uzdrošinās uzskāt savu, un dzīvot attīstītākās vietās kur par to nemaz dziļi nav jādomā. Kā ir labāk? Šķiet savādāk, ne sliktāk ne labāk.
04.07.2017 01:29 |
 
Reitings 309
Reģ: 02.08.2014
Daenerys1Protams ka tas uzreiz negarantēs lielu cilvēku pieplūdumu no pilsētām, bet dažiem tieši tas var likties vēl pievilcīgāk nekā tagad un viņi sāks darboties tieši laukos.
Ja tiešām grib atdzīvināt laukus tad ir jārada priviliģētāka vide biznesam laukos nekā pilsētā.
Bet būsim vairāk reāli domājoši un sapratīsim ka lauki sāks pārtapt par vasarnīcu vietām kur izbēgt no pilsētas burzmas un laukos būs palikuši tikai lielie uzņēmumi kas vēl spēs darboties.
04.07.2017 07:23 |
 
Reitings 2520
Reģ: 30.01.2017
Ideja ļoti apsveicama, bet saprāta robežās.
Tu pirktu gaļu no zemnieku saimniecības, kurā ir "samazinātas prasības un pārbaudes"?

No cilvēkiem, no kuriem ik pa laikam pērku lauku olas dzirdēju, ka lai oficiāli un legāli varētu tirgoties, ir jābūt vismaz 100 putniem (vistām). Nu un tajā brīdī, kad atbrauc papīru tante inspektore un saskaita 94 vistas, tas jau ir sodāms pārkāpums.
Nevajag tur obligāti pārkāptas sanitārās normas, mums absurdu tāpat pietiek.
04.07.2017 08:59 |
 
Reitings 132
Reģ: 04.03.2015
pie visa ir vainīgs internets un soc.tīkli..bērni saskatās instagramu profilus ar biezajiem un nu tik domā, ka brauks uz pilsētu un slaistīsies un saņems naudu. Cik nav jaunu cilvēku Rīgā no laukiem, kas atbrauc un tālāk par Makdonalda kasieri netiek, kamēr savos laukos būtu zemē kaut ko iestādījis un audzējis un pārdevis
04.07.2017 09:07 |
 
Reitings 12990
Reģ: 29.11.2014
1. NĪN ir dažādas atlaides un atvieglojumi, tas ir pašvaldību kompetencē, bet arī atbalstu atcelšanu vienīgajam mājoklim.
2. Piemēram, Latgalē ir ekonomiskās zonas, kur ir ļooooti izdevīgi noteikumi uzņēmējdarbībā, tādas nav tikai Latgalē, ekonomiskās zonas ir vairākas.
04.07.2017 09:21 |
 
Moderators
Reitings 3717
Reģ: 13.11.2016
Te labs Pētera Strautiņa raksts par šo tēmu http://www.delfi.lv/news/comment/comment/peteris-strautins-jaglabj-cilveki-nevis-ciemi.d?id=42517122
Visā civilizētā pasaulē darbojas likumsakarība - jo turīgāka, attīstītāka kļūst valsts, jo lielāks % iedzīvotāju dzīvo pilsētās. Valstīs ar salīdzinoši mazu iedzīvotāju blīvumu, kāda ir arī Latvija, tas nozīmē, ka pastāv diezgan plašas mazapdzīvotas teritorijas. Šobrīd Latvija ir tik pārtikusi un attīstīta valsts, kāda tā nekad nav bijusi, un visticamāk pozitīva attīstība turpināsies. Tas nozīmē, ka lauku iedzīvotāju skaits turpinās sarukt. Tādēļ skumt par ciemiem ir bezjēdzīgi. Ja uztrauc cilvēki un Latvijas attīstība, tad drīzāk jāskumst par to, ka Latvijas ekonomiski aktīvākajā reģionā visiem gribētājiem nepietiek vietu latviešu bērnudārzos.
04.07.2017 14:46 |
 
Moderators
Reitings 3717
Reģ: 13.11.2016
Mani subjektīvie iespaidi par laukiem ir līdzīgi kā ✰ ✰ ✰. Pati pa Latviju braukāju diezgan daudz. Laukos ir tik daudz labi pārtikušu cilvēku kā nekad agrāk. Lauksaimniecības zeme pārsvarā ir labi apkopta, tiek būvētas jaunas lauksaimniecībai vajadzīgas būves. Nocirstie meži tiek atjaunoti, jaunaudzes tiek izkoptas. Taču mūsdienīgai saimniekošanai laukos nav vajadzīgs milzīgs cilvēku skaits.
04.07.2017 14:52 |
 
Reitings 5261
Reģ: 27.03.2009
Trīs zvaigžnju meitenei laikam Latgale un Krāslava citā galaktikā. Nosauc 5 adreses tavām aprakstītajām villām Krāslavā. Ar noteikumu, ka tās būs lauksaimnieku, bet ne deputātu :D par lauku ciematinjiem apkârt es vispār klusēju. Ielas tukšas, nesalīdzināt, kā bija 10-15 gadus atpakalj. Esmu bijusi visapkārt pilsētai laukos - nu nav to villu tur, nav.... pâris deputātu mājas glītas un viss....
04.07.2017 15:06 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Nu mans lauku lauksaimnieks, tas pats, kas laukos ir paņēmis apsaimniekošanai tos 200ha zemes un nodarbojas ar graudkopību, pirms gada pabeidza sev būvēt skaistu divstāvīgu "villu" Latgalē. Bet jūs zināt, kā tas cilvēks strādā? No 5 rītā līdz vēlai naktij! Ja es strādātu tā kā viņš, nevis tagad pusdienu pārtraukumā lasītu cosmo, ne to vien pirktu un celtu, bet nu tas ir vājprātīgs darbs, apbrīnoju to cilvēku par darba sparu un mērķtiecību. Rīgā līdzīgu dzīves līmeni var sasniegt, tik ļoti neiespringstot uz darbu un izdzīvošanu.
04.07.2017 15:12 |
 
Reitings 352
Reģ: 23.07.2016
Pašvaldības nekad nepiekritīs atcelt NĪN vienīgajam īpašumam, jo laukos daudziem tas arī ir vienīgais īpašuma un nebūs vairāk izdevīgi pašvaldībai, ka lielākajai daļai nebūs jāmaksā NĪN. Varētu piemērot atlaides daudzbērnu ģimenēm/trūcīgajiem utml., bet atcelt diez vai. Diemžēl pašvaldības grib pelnīt uz šito visu. Un mazos daudzumos kaut ko audzēt laukos nav izdevīgi, ieguldītais darbs/nauda/laiks/tehnikas īre, kamēr tas tiek pārdots sanāk pat mīnusos, tas jau sen ir pārbaudīts. Vienīgais sēnes/ogas vietējie pārdod uzpircējiem. Tāda pārdošana mazos apmēros laukos ir maz, jo tad būtu jāliek liela cena, un par tādu cenu neviens nepērk.
04.07.2017 15:12 |
 
Reitings 827
Reģ: 06.06.2013
Ej raksti ES projektus, un dzīvo cepuri kuldams. Jebkuram ir tiesības to darīt. Audzēt plantācijas, utt. Izveidot saimniecību un noslēgt līgumu ar RPK. Tikai vai pats to gib? Ziedot kādu mēnesi lai tavā rīcībā būtu vairākas štukas
Laukos ir plašas iespējas. n

Piekrītu. Un labprāt arī pati to darītu, bet lai Tevis rakstīto realizētu, nepieciešama pietiekami liela zemes platība un nauda startam. A ko darīt, ja pieejamā zeme laukos ir 5 hektāri un neviens tuvumā zemi netirgo, jo to visu jau ir iepirkuši lielo saimniecību saimnieki? ES projekts īstenībā arī ir koks ar diviem galiem. Kaut ko mazliet izpildīsi ne tā un visu naudu atmaksāsi pat ja neatbilstība projektam pat objektīvi skatoties nav bijusi Tava vaina (reāli stāsti no konkrētām tiesas lietām). Tā ka cilvēkam, kas ņem kredītus vai raksta ES projektus ir jābūt gatavam pamatīgi riskēt un ne jau ar mazumiņu.
04.07.2017 15:18 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Laipni lūgtas realitātē! ES fondu naudu nedod avansā bez bankas garantijas, bet bankas garantija maksā reālu, fizisku naudu. Lai saņemtu ES naudu, vispirms ir jāiegulda sava nauda, jāīsteno projekts, un tikai var dabūt atpakaļ ES naudu, pie kam 100% atbalsta intensitāte ir tikai vienā programmā - jauno lauksaimnieku programmā, kur pēdējoreiz pieteikšanās bija pirms gada un bija jābūt iesāktai vai pabeigtai lauksaimnieka izglītībai, ja nepabeidz - 100% finanšu korekcija. Pārējos gadījumos atbalsta intensitāte ir 70%, 80%, 40%, 30% - kā kurā programmā, pārējais - paša finansējums vai banka. Bet bankas, pat ALTUM, bez ķīlas aizdevumu nedod. Tā ka ja tev nav savas naudas vai ķīlas bankai +, protams, personīgais galvojums, ES fondu projekti nespīd.
___
Protams, subsīdijas, VPM, piemaksas par ciltsdarbu vai lauksaimniecības dzīvniekiem un tml. maksājumi ir pieejami tāpat, bet tos par velti nedod, brauc pārbaudes, skatās, ja neizpildi visus nosacījumus - neviens neko nemaksā.
04.07.2017 15:41 |
 
Reitings 10509
Reģ: 13.12.2009
Lauki ir un būs.
Tāpat kā citur pasaulē arī Latvijā ir dažādu ienākumu cilvēki. Tāpat arī katram savas vajadzības un iespējas.
Tāpat arī ir jāsaprot, ka katram vārds " lauki " asociējas ar ko citu. Tāpēc tādas vienas mērauklas pēc kā mērīt nav.
Lauki vienam var būt dzīvoklis vai privātmāja lauku ciemā, vai mazpilsētā. Citam lauki būs viensēta vai jau kārtīgas lauksaimniecības platības... kāds par laukiem sauks mazdārziņu ar būdeli.
Kas attiecas uz jauniešiem. Reti kurš visu dzīvi grib nodzīvot laukos. Jā pamatskola - vidusskola tuvējā pilsētā un tad prom no laukiem. Bet ir viens, bet ar laiku tam lauku cilvēkam sāk vilkt atpakaļ uz laukiem. Un tad jau ģimenes mājas vai meklē jaunu īpašumu. Man savukārt ir zināmas ļoti daudzas ģimenes kurās vecāki dzīvo laukos, bet jaunie pilsētās un neaizmirst par laukiem.
04.07.2017 15:45 |
 
10 gadi
Reitings 1746
Reģ: 18.11.2009
es arī nesaprotu par kādām villām iet runa? esmu bijusi tiešām daudzos laukos, bet nu tādās vietās max. 2-3 skaistas mājas bagātākajiem lauksaimniekiem..
05.07.2017 12:54 |
 
Reitings 33
Reģ: 16.03.2017
apšulapa, nezinu kāpēc, bet liecies pazīstama :-D
24.07.2017 00:03 |
 
10 gadi
Reitings 1746
Reģ: 18.11.2009
lapsina__Xo - kāpēc ? :D
01.08.2017 01:19 |
 
Reitings 33
Reģ: 16.03.2017
apšulapa, lasot diskusijas, atgādini ex-klasesbiedreni :D
03.08.2017 09:41 |
 
Reitings 3533
Reģ: 27.01.2014
Latgali esmu apbraukājusi, pašai dzīvo radi, bet piekritīšu, ka villas pieder deputātiem. Principā, ja Tev nav vecāku/radu īpašums ar lielu zemes platību, tad sākt visu no nulles ir praktiski nereāli. 1) laba, auglīga zeme maksā normālu ciparu! 2) pat saimniekošanai graudus vai lopus pirkt arī prasa lielus līdzekļus, nemaz nerunājot par traktoriem, arkliem uc lauksaimniecībai nepieciešamie rīki.
Lauku mājai vajag gādāt malku, ievilkt ūdeni mājai, lopiem. Vispār, lai dzīvotu laukos un nodarbotos ar lauksaimniecību jābūt ļoooti uzņēmīgam, čaklam un jāstrādā no rīta līdz vakaram.
03.08.2017 10:43 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits