lauki - kas būs?

 
10 gadi
Reitings 1746
Reģ: 18.11.2009
Kaut kā netīšām uzgāju un noskatījos šo video, palika ļoti skumji. Lauki izmirst ļoti strauji, tieši Latgalē. Drīz jau vispār visi dzīvos pilsētās.
Ko jūs par to domājat?
03.07.2017 14:06 |
 
Reitings 999
Reģ: 05.12.2016
Laukos tiešām dzīvo cilvēki, kuri nodarbojas ar lauksaimniecību, zemkopību, lopkopību.
Tad ir daļa, kas sev dzīvi nodrošinājuši ar maziem biznesiņiem (tie paši pārtika, saimniecības preču, specializētie veikaliņi).
Un tad ir pārējie iedzīvotāji, kuri strādā pie lauksaimniekiem, zemkopjiem, lopkopjiem un pie šiem mazajiem uzņēmējiem.
Nu ne velti tie cilvēki dzīvo tajos laukos, ja neietu kā gribētos, sen jau ko citu būtu meklējuši un pārvākušies, ko liela daļa arī dara (pārceļas uz lielpilsētu vai ārzemēm).
Pati nāku no laukiem un zinu kā tas notiek ;-)
03.07.2017 17:37 |
 
Reitings 999
Reģ: 05.12.2016
Aizmirsu piebilst, ka ir tādi, kas braukā uz lielākām tuvējām pilsētiņām strādāt.
Un tad vēl daļa, kas strādā novada pašvaldībā (skaitās tie krutie) - šķiet, ka katrā novadā tā varētu būt :D
03.07.2017 17:39 |
 
Reitings 352
Reģ: 23.07.2016
TokyoDream aprakstīja tieši to kā ir manā pašvaldībā, kur nedzīvo tikai bagātie lielzemnieki, bet arī parastie strādnieki, kuriem nekas nepieder un tad skaitās maznodrošinātie/trūcīgie.
03.07.2017 17:46 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Meitene, kurai nikā ir trīs zvaigznes, kaut ko jocīgu runā. Par Krāslavu. Mani radi ir no Krāslavas, dzīvo drīzāk pieticīgi nekā bagāti, apbraukājot pilsētu un ārpus pilsētas - pārsvarā pieticīgas mājas. Mani brālēni, māsīcas, kas auguši Krāslavā un citos mazākos ciematos Latgalē, ir Rīgā, citās lielākas pilsētas kā Jelgava vai ārzemēs. No maniem radiem tur ir tikai 50+ gadi cilvēki. Cik zinu, brālēnu skolasbiedri pārsvarā arī aizbraukuši citur tālāk mācīties.
Esmu arī satikusies ar vīrieti, kam bija sava saimniecība citos laukos, bija ar attiecīgo izglītību, rakstīja tos projektus utt, pelnīja pietiekami lauku dzīvei, bet nebija finanšu magnāts un tagad strādā savā jomā, bet ko citu. Arī ir pārvācies uz lielāku pilsētu.
--
Man šķiet, tomēr jāsaprot, ka lielas, pelnošas saimniecības ir mazākums, bet vidējās vai mazas saimniecības, kuras ņem kredītus un pelna vidēji vai maz, ir vairākums. Bet vēl lielāks vairākums ir tādu, kuriem ir trūcīgums.
03.07.2017 17:59 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Es tagad kādu laiku neesmu bijusi Krāslavā, varbūt tiešām pa šo laiku tur ir uzceltas bagāto mājas un pilsēta ir uzplaukusi.
Pēc manas senākās informācijas, man Krāslava vienmēr šķitusi noplukusi.
No tā gan nevajag secināt, ka man nepatīk lauki. Man patīk lauki un cienu cilvēkus, kas tur dzīvo. Es tikai brīnos par to, ka kādam Krāslava šķiet bagāto pilsēta.
03.07.2017 18:05 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Šeit arī daža laba diskusija parāda attieksmi un viedokli, tajā pašā diskusijā par izglītību, obligāta un kaut kādi arodi ir nekas. Toties juristi, finansisti, it, marketings ir tas kas jāmācās. Cilvēkiem vienkārši vairs laukos nav ko darīt, viņi savam roku darbam neredz jēgu un prestižu.

Neviens nav nolicis arodus. Ja ir iespēja, tad jāmēģina tiekties uz ko vairāk, tā jau nu gan būtu patiesība, lai gan visiem tas nav domāts, ne visi to spēj pavilkt. Tas jau nu būtu jāatzīst. Nenozīmē, ka pilnīgi dumjš cilvēks, bet labāk strādājas ar rokām, teiksim tā. Neredz jēgu un prestižu, nu varētu padomāt kāpēc: jo - smags darbs, veselību bojā, nauda maz, ja maza saimniecība, ārstu nav, veikalu nav, darba nav, atbalsta nav ne no valsts, ne pircējiem, mūsējiem jālaiž zemāk cenas, jo ieved visu lētāk, bet izmaksas kaut ko šeit pašiem izaudzēt ir lielākas, lai varētu bez zaudējumiem pārdot pa lēto, tādēļ dzīvo diezgan trūcīgi, laikapstākļi mēdz būt nepateicīgi, kredītu jūgs, tehniku vajag, atmaksāt problēmas - daudz vēl citu lietu, bet nesanāk šobrīd noformulēt. Te es nerunāju par kaut kādiem lieliem magnātiem, bet par parastām vietējo saimniecībām.
03.07.2017 18:10 |
 
Reitings 75
Reģ: 08.01.2016
Pēc manas senākās informācijas, man Krāslava vienmēr šķitusi noplukusi.
No tā gan nevajag secināt, ka man nepatīk lauki. Man patīk lauki un cienu cilvēkus, kas tur dzīvo. Es tikai brīnos par to, ka kādam Krāslava šķiet bagāto pilsēta.

+++
Lai gan daļa patiesības tur ir. Daudzi politiķi un citas personas ir Zilupē un citur uzcēluši burtiski villas - kur viņiem šādiem projektiem nauda no visnotaļ pieticīgajiem amatiem, to protams var tikai minēt. Arī manos laukos vienīgās apdzīvotās mājas ir 2 visai lielas (Latvijas mērogiem) saimniecības - tieši tādēļ, ka visi pārējie nav spējuši pavilkt un ir vai nu miruši, vai aizbraukuši. Bērnībā mani lauki bija pilni ar cilvēkiem, tagad dienām ilgi var apkārt staigāt un nevienu nesatikt. Kādam, kurš pirmo reizi laukos spēris kāju, patiesi varētu rasties iespaids, ka re kā laukos bagāti dzīvo - katram lauciniekam sava villa un savi 8000 eiro vērtie automobiļi, lol.
03.07.2017 18:15 |
 
Reitings 2461
Reģ: 02.01.2010
Milzīgas platības pieder cilvēkiem. Visi kko audzē. Tieši LATGALĒ

Dažādos Latgales nostūros dzīvo gan radi, gan paziņas, kurus mēdzu apciemot - ja es parādītu viņiem šādu tekstu, viņi vai nu smietos līdz asarām, vai vienkārši raudātu:-D Laikam paralēlā Latgale, jo kaut kādas milzu platības pieder tikai nelielai saujiņai cilvēku, no kuriem liela daļa ir ārzemnieki. Pilni ciemati un mazpilsētas, kur cilvēkiem nav nekā, izņemot pussalāpītu mājeli ar mazdārziņu pāris dārzeņu vadziņām.
Darba nav, izglītības iestādes optimizē un likvidē, cilvēki brauc prom un paliek tikai pavisam vecie vai pilnīgi nekur nederīgie.
Jauniem cilvēkiem laukos vispār nav ko darīt, jo tur nav nekādu atpūtas vai vismaz attīstības iespēju. Līnijdejas un Mazpisānu korītis neskaitās(t)
03.07.2017 18:20 |
 
Reitings 1335
Reģ: 24.04.2017
Te ir iepīta diskusija par izglītību. Izglītībai teorētiski jābūt arī lauciniekiem, kuriem ir savas saimniecības, LLU apmāca lauksaimniekus. Bez zināšanām šajā jomā būtu grūti kaut kādu biznesu bīdīt.
03.07.2017 18:23 |
 
Reitings 1321
Reģ: 03.11.2015
Man liekas, ka meitene ar trīs zvaigznītēm, jau kurā diskusijā runā pilnīgas muļķības. Ir forši, ka tev ir izdevies to visu sasniegt. Bet ne visiem cilvēkiem ir iespēja tagad audzēt plantācijas, izpirkt mežus, rūpēties par miljons mājlopiem vai vēl labāk - rakstīt bezgalīgi daudz ES projektus.
03.07.2017 18:25 |
 
Reitings 417
Reģ: 30.03.2017
nu ja, man tak rādās viss un ir paranoja, ok, lai tā būtu. :-D visi tak gudrie. Nu ok :-D
03.07.2017 19:07 |
 
Reitings 8847
Reģ: 12.04.2017
Ja lauki būtu tik bagāti, pilni iespējām, tad kaut kā visi mestos uz turieni. Ja kāds ārzemēs sapelna naudu, atgriežas, uzbliež villu laukos, lai miers un klusums, un atlikušos gadus pavada mierīgi rušinoties pa savu platību, turklāt jau varot to atļauties, tam vēl noticētu.
03.07.2017 19:08 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Bet es īsti cepienu nesaprotu. Nu būs tukši lauki, jā. Nebūs vairs 10-20ha saimniecības, kur netiek nopļauta zāle, kur dedzina kūlu, kur ir pussabrukuši šķūnīši un alkoholisms, būs kopti lauki, kur katrs zemnieks apkops 100+ha laukus, izpirks vai nomās zemi, veidos biznesu lopkopības vai augkopības jomā, veidosies vēl vairāk sakārtotu viesu namu un kempingu, kur rīdziniekiem braukt un atpūsties. Jaunieši vēl intensīvāk ies studēt uz pilsētām, strādās, pelnīs vairāk, tie, kam tiešām interesēs lauksaimniecība vai lauku tūrisms, attīstīs veiksmīgus uzņēmumus laukos, nevis dedzinās kūlu ar dvuļu rokā. Manuprāt, tas ir progress, nevis regress.
03.07.2017 19:09 |
 
Reitings 1602
Reģ: 29.04.2017
darbs laukos nav viegls, man apkārt ir daudz lauksaimnieku, te ir cīņa par katru brīvo zemesgabalu. bet šie cilvēki arī strāda no agra rīta līdz vēlam vakaram - gan paši, gan algotie darbinieki. un ne visiem tas ir pa spēkam, tikai tiem, kuriem tas ir asinīs.
03.07.2017 19:14 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
http://laukos.la.lv/ka-nosargat-zemi/
Kā nosargāt zemi? Ārzemnieku rokās jau ir 15 – 16% Latvijas lauksaimniecības zemes

https://www.diena.lv/raksts/latvija/novados/atseviskos-latvijas-novados-teju-puse-zemju-pieder-arzemniekiem-14170632
Laipni lugti realitate!
Man lauks tie KAS PALIKUSI DZIVOT, it ar amatu labam prasmem, ipasumiem palieliem. Parejie sen prom, lauki pustuksi. Darba maz.
03.07.2017 19:14 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Un ja laukos vel daudz dzivo pensionaru. ;-)
03.07.2017 19:25 |
 
Reitings 3897
Reģ: 01.01.2017
Gribam mēs to vai nē, bet lauki izmirst un izmiršana tikai turpināsies, arī paatrināsies. Ambicioziem jauniešiem laukos nav kur izpausties, ne jau visi grib darbotie ar lopiem un rakņāties zemē. Nu nevar stāvēt govs sūdos līdz ceļiem tukšā lauka vidū, skatīties ka vējš dzenā pagājušā gada avīzi un cerēt uz fantastisko karejeras izaugsmi vai attīstību.
Manuprāt, tas ir progress, nevis regress.

Nu jā, kad valstī nav palikusi neviena normāla rūpnīca, netiek ražoti reāli produkti, bet lielākā daļa kompāniju ir ārvalstu filiāles, kuri ražo virtuālu produkciju, tad tiešām tas ir progress.
03.07.2017 22:31 |
 
Reitings 5884
Reģ: 25.08.2013
Kuras tad ir tās "veiksmīgās" valstis, kur jaunieši kā aptrakuši pēc augstskolas skrien saimniekot vecāku 20ha lielajā saimniecībā, lai ēstu paša izaudzētos tomātus?
03.07.2017 22:35 |
 
Reitings 3127
Reģ: 02.06.2016
Vai visās citās valstīs ir tik daudz lauku un it īpaši pamestu?
03.07.2017 22:37 |
 
Reitings 23705
Reģ: 26.08.2015
Ja tada situacija ir gan ASV, gan Krievia gad daudzviet citur passaule urbanizacija zinies!;-)
03.07.2017 22:38 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits