Helton, šis būs pagarš komentārs :)
Sākšu ar to, ka neviens neesam perfekti. Katram cilvēkam ir kaut kādi mazvērtības kompleksi - viens ir kautrīgs, cits jūtās neinteliģents utt utjp. Un kautrīgums, manuprāt, ir ļoti "populāra" lieta - vismaz esmu tā secinājis pēc paša cīņas ar šo nezvēru :)
Sāc ar to,. ka mēģini izprasti, no kurienes šis kautrīgums nāk. Piemēŗam, divas dažādas situācijas:
1) Tev ir zems pašvērtējums, kas var izsaukt kautrīgu reakciju jebkādā situācijā ;)
a) Paslīdēji uz ielas? Jūties neērti, jo domā, ka citi skatās un kritizē.
b) Iepazīsti jaunus cilvēkus - nevari atvērties un noslēdzies sevī.
2) Kautrīgumu izsauc konkrētas situācijas (triggers)
a) Kļūsti kautrīgs, kad uzstājies citu priekšā utt
Parasti jau kautrīgums ir zema pašvērtējuma sekas jeb bailes no pazemoju, citu neizpratnes un kritikas.
Tas spektrs ir plašs - no viegla kautrīguma līdz pat smagai sociālajai fobijai (social anxiety), pēdējā gadījumā daudzi, kasm tā ir, pat nespēj iziet laukā no mājas uz veikalu, jo paniski baidās no citu nosodījuma par jebko.
Nebūs tik vienkārši sevi pieņemt un ignorēt citu domas - skan skaisti, bet tas nav iespējams, ja neesi ar smagiem personības traucējumiem - narciss, sociopārs, psihopāts. Vesels cilvēks vienmēŗ nedaudz tomēr uztrauksies, ko par viņu domā citi un tas ir tikai normāli un tā tam ir jābūt.
Tavs mērķis ir samazināt savu kaitrīgumu/noslēgtību līdz veselīgam līmenim.
Savu personībupa lielam mainīt nevar, bet jūtami uzlabot spēju komunicēt ir vairāk kā iespējams
Tālākus padomus gan sniegt grūti, jo nezinu tavus apstākļus.
Pats svarīgākais - tas, ko tu vēlies, nenotiks uzreiz, bet gan mēnešos, gados. Tavas smadzenes ir pieradušās funkcionēt (sūtīt signālus) kā šobrīd un to var izmainī tikai ar aktīvu iziešanu no komforta zonas - angliski šo fenomenu sauktu "neuroplasticity".
Pieņemšu, ka esi ļoti kautrīgs - sāc ar mazām lietām, noturi rutīnu un gaidi rezultātus (kas nebūs uzreiz)
1) Uzrunā svešus cilvēkus - novēli veikala kasierei jauku dienu - ne vienreiz, ne divreiz, bet simtiem, tūkstošiem reižu - katru reizi, kad ieej veikalā. Pajautā kādam uz ielas, cik ir pukstens utt
2)Komunicē nedaudz vairāk - ja grūti to darīt ārpasaulē, vari mēģināt kļūt par kāda foruma aktīvu biedru ;)
3) Smaidi. Kaut vai praktizējies pie spoguļa ;)
Galvenais ir izkāpšana no komforta zonas. Iztēlojos, ka šobrīd tava komforta zona ir noslēgšanās no citiem, tusiņos - nolīšana nost no uzmanības centra, izvairīšanāš no konfontācijām utt.
Tikai un vienīgi regulāri izejot no komforta zonas un darot lietas, kas sagādā bailes/neērtumu, spēsi lēniem solīšiem pārvarēt savus kompleksus - runāšana var palīdzēt tikai izprast rīcības plānu, bet pa lielam neko nemainīs.