Varbūt pavisam primitīvs jautājums, bet par teorijas daļu un atsaucēm..
Citētu tekstu lieku pēdiņās un lieku atsauci aiz tā, bet turpinot tekstu to pārfrāzēju , aiz tā arī jāliek atsauce, bet tad teorijas daļa var sastāvēt no vienām atsaucēm ( ne no citātiem, bet no pārfrāzētiem tekstiem ar atsaucēm galā), tas ir normāli taču? vai ir jāliek kaut kas pilnīgi no sevis un vai to vispār var darīt.
nu pārsvarā jau sastāv no atsaucēm :D
protams, savu viedokli vari izteikt studiju darbā, bet teorija jau parasti sastāvēs vairāk vai mazāk no atsaucēm, ja veido kādu savu tabulu teorijā, tad ir, ka veidoja autore, izmantojot tādu un tādu avotu.
Teorētiski studiju darbā pārfrāzēšana nedrīkst būt! Vai nu noraksti kāda teikto un liec atsauci, vai izsaki savu viedokli. Manā fakultātē pirms vairākiem gadiem bija jābūt ļoti daudz viedoklim, principā pēc katra citāta seko vai nu kāda cita autora pretruna, vai savs viedoklis - piekrišana, apstiprināšana, īsāk sakot - tāda kopsavilkuma radīšāna.
Kā nevar būt, mums visi darbi ir viena pārfrāzēšana, netiek likts pēdiņās, bet tiek atstāstīts cita autora teiktais, liekot atsauci, no kurienes informācija ņemta.
Manuprāt, ļoti daudz kas atkarīgs arī no studiju jomas, ja tā būs 1.kursa, es nezinu, ekonomikas vai kāds studiju darbs par kādu nodokli, tad tur prretruna vai savs viedoklis īsti neparādīsies, tiek apskatīta teorētiskā informācija.
Es tiešām nezinu kā ir citur, bet mani studiju darbi vienmēr bija par kādu problēmjautājumu, kur viedokļi dalās (manuprāt, veiksmīgs variants). Tādējādi apkopo viedokļus un piedāvā savu variantu, manā gadījumā tas vienmēr bija tāds derīgākais apkopojums, tālāk seko ieteikumi, risinājumi. Ja tiek pārkopēti citāti, galu galā sanāk referāts, cik es zinu. :)
Nu kā tas ir pārfrāzēts? Es nošpikoju kāda cita autora viedokli un pēkšņi paziņoju, ka domāju tāpat, vai citēju autora viedokli un beigās pierakstu savu apstiprinājumu? Darbam tomēr jābūt autentiskam vismaz dažos aspektos..
Nu tāpēc jau ir teorētiskā daļa un tad ir pētījums - diagrammas, tabulas, datu analīze. Bet katrā darbā ir arī teorētiskā daļa, kur tiek apkopots mateirāls, kuru tu pati nedrīksti izmantot!
Kā nošpiko viedokli... es rakstu teoriju par, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumiem, es taču no pirksta neizdomāju neko, nedrīkstu neko pati tur sākt fantazēt, ir konkrēta informācija, kuru izmantoju.
Nu metodiskajos ir norādīts "Pārfrāzējot jūs tulkojat cita autora domas, izmantojot savus vārdus. Taču arī tādā gadījumā ir skaidri jāpasaka, ka viedoklis, ko paužat, nav jūsējais, bet gan tā vai cita autora." :)
Gabijagabija,vai tad teorētiskajā daļā viedokļi tā var atšķirties? Meitene šeit tieši runā par teoriju. Praktiskajā daļā gan es darīju līdzīgi kā tu jau uzrakstīji, kad tiek apkopoti viedokļi par kādu konkrētu tēmu un viss pārējais, ko ar to var iesākt :)
Man darbos teorētiskā daļa nesastāv no kāda autora viedokla, manos darbos tā parasti ir konkrēta teorija, kas ierakstīta grāmatās - nodokļi, atvieglojumi, vēsture, normatīvie akti
Protams, praktiskajā daļā jau darbojas sīkāk atkarībā no tēmas, ja tā būs ekonomika vai kas cits - skaitļi, diagrammas, tabulas... vai kā tu teici - izsaki savu viedokli, meklējot pretrunas cita autora viedoklī.
Jā,nu taisnība meitenēm. Citāts ir tiešs un nemainīts teksts ar atsauci beigās, bet var arī pārfrāzēt, saglabājot teksta autora pausto domu, bet ar saviem vārdiem domu pārstāstīt, nezinu, sīkāk, detalizētāk,saprotamāk. Pārfrāzētā teksta beigās arī vajag atsauci.
Nu metodiskajos ir norādīts "Pārfrāzējot jūs tulkojat cita autora domas, izmantojot savus vārdus. Taču arī tādā gadījumā ir skaidri jāpasaka, ka viedoklis, ko paužat, nav jūsējais, bet gan tā vai cita autora."
Jā, ar šādu norādi pārfrāzēšana ir atļauta, bet riskanti ir, piemēram, izlasīt grāmatā kādu tekstu, necitēt un nenorādīt uz to, bet vienkārši to pārfrāzēt un uzrakstīt par savu.
Vai mēs runājam par augstskolu studiju darbu? Man nebija tāda teorētiskā vai praktiskā daļa, viss bija kopā.. Pētīta literatūra, avoti, viedokļu un piedāvāts savs variants. Un jā, man pārsvarā bija viedokļu sadursmes, bet manā augstskolā apstiprināja tikai specifiskas tēmas, kurās ir daudz problēmu, un kur jāpiedāvā savs risinājums, tur arī rodas tas autentiskums. Bet kā jau minēju, nezinu kā ir citur. :)
Nu jā, citēt es citēju tikai atļauto garumu citātiem, vai to atsevišķi izceļu, bet pārfrāzēju domu, lai viss darbs nebūtu viens liels citāts, bet pārfrāzētajai domai ( aprakstam, kas pateikts saviem vārdiem) es protams galā lieku arī atsauci, jo kā te teica nevaru taču likt kaut kādus savus pieņēmumus no zila gaisa ,tad jau tas nebūs akadēmiskais darbs :)
Es tomēr ieteiktu pievērst uzmanību savam viedoklim, ieteikumiem, risinājumiem.. Pasniedzēji manos darbos to ir novērtējuši, kā arī novēlu Tev veiksmi! :)