Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Polikonstitūčija

 
Reitings 19
Reģ: 30.04.2012
Sveiki! Vai kāda zin kas ir polikonstitūcija un kur atrast kādu informāciju par šo temu? :-/
11.01.2016 14:00 |
 
Reitings 5533
Reģ: 26.01.2015
Ja saprotu pareizi, tad tās ir valstis kurās pieņemtas vairākas konstitūcijas, piemēram, Spānija.
11.01.2016 14:08 |
 
Reitings 19
Reģ: 30.04.2012
Varbūt zini vel kādu valsti bez Spānijas vai Lielbritānijas?
11.01.2016 14:10 |
 
Reitings 1147
Reģ: 29.01.2009
Zviedrija un Danija gadijumaa nav..?(t)
11.01.2016 14:17 |
 
Reitings 19
Reģ: 30.04.2012
Laikam jau neviena nezinās kur dabut internetā matreālus par šo tēmu?:-(
11.01.2016 14:28 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
uncodified constitution, laikam tā angliski saucas.

un bruņota ar anglisko nosaukumu vari ienirt https://www.google.com/search?tbm=bks&q=uncodified+constitution


"Konstitūcijas forma ir tiesību normu ārējā izpausme, kas izteic sevi tiesību avotos. Konstitūcijas – formas ziņā atšķirās, šo atšķirību pamatā atrodas – vēsturiskās tradīcijas, likumdevēja nostādnes politiski nozīmīgos jautājumos, kultūras līmenis, konstitucionālās regulēšanas apjoma koncepcijas, starptautiskā situācija u.c. par Konstitūciju varam runāt tikai likuma formā. Iedalās: - Konstitūcijas, kas sastāv no viena akta(„monokonstitūcijas”- kodificētas, kā ASV); - Konstitūcijas, kuru ārējā izpausme ir sarežģītāka un sastāvoša no vairākiem tiesību avotiem („polikonstitūcijas”- nekodificētas, kā Lielbritānijā, Kanādā).

Konstitūciju klasifikācija pēc dažādām pazīmēm palīdz orientēties pamatlikumu daudzveidībā, dod iespēju labāk izprast dažādu valstu uzbūves un darbības likumsakarības, kā arī ļauj saskatīt īpatnības un noskaidrot Konstitūcijas patieso būtību.

1. Rakstītās un nerakstītās konstitūcijas.-Šis iedalījums ir samērā nosacīts, tomēr vairumā valstu konstitūcija pastāv, kā viens vienots rakstīts dokuments un parasti tieši tādā vārdā ir arī nosaukts. Šāda Konstitūcija ir piem., Spānijā, Vācijā, un arī Latvijā. Šādas Konstitūcijas dažkārt tiek dēvētas par „kodificētām”- apvienotām vienā dokumentā. Piem., (Lielbritānijā, Jaunzēlandē, Izraēlā) – K., sastāv no rakstīta dokumenta ( viena, vai vairākiem), daudziem tiesu precedentiem un nerakstītām paražām – tādas sauc par daļēji nerakstītām vai jauktajām Konstitūcijām. Nerakstītās Konstitūcijas, sastopamas reti, un tās pastāv neilgu laiku – parasti pēc valsts apvērsumiem vai revolūcijām. Nerakstītā Konstitūcija, bija Rumānijā pēc 1989.gada sacelšanās. 2. Demokrātiskās un autoritārās konstitūcijas. Pēc politiskā režīma K. iedala demokrātiskās un autoritārās (totalitārās). Demokr., K. garantē vispāratzītās cilvēka tiesības un brīvības, paredz valsts institūciju veidošanu brīvu, demokrātisku vēlēšanu ceļā. Turpretī – autoritārās K., ierobežo vai pat aizliedz politisko partiju darbību vai pasludina vienas partijas varas monopolu. Šādas K., negarantē vispāratzītās cilvēka tiesības,( apspiež cilvēka tiesības un brīvības). 3. Unitārās un federālās konstitūcijas. Šeit pamatā ir valsts teritoriālā uzbūve. Valstīm, kuru sastāvā nav sīkāku valstisku veidojumu (republiku, pavalstu, autonomu novadu), ir unitārās konstitūcijas. Turpretī valstīm, kuru sastāvā ir kādi valstiski veidojumi (piem, ASV, Indijai, Krievijas Federācijai), ir federālās konstitūcijas. Šajās K. parasti tiek noteikts šo valstisko veidojumu statuss. 4. Viens dokuments vai vairāki dokumenti. Visbiežāk K. ir viens dokuments, taču dažām valstīm tā sastāv no diviem vai vairākiem dok., piem., Zviedrijai – ir 4 akti, kas kopumā veido Zviedrijas konstitūciju. 5. Stingrās un elastīgās konstitūcijas. Iedalījums stingrajās un elastīgajās K. ir nosacīts, jo vienu no otras nav iespējams precīzi nošķirt. Līdz ar to šis dalījums parādās K. savstarpēji salīdzinot. Stingrajās K. ir tādas normas, kas apgrūtina grozījumu izdarīšanu tajās. Piem., grozījumus tajās parlaments var izdarīt tikai ar vismaz 2/3 vai ¾ balsu vairākumu vai arī tās var grozīt tikai ar tautas nobalsošanu. Pie stingr., K. pieskaitāmas lielākā daļa konstitūciju, un tipiskākais piem., ir ASV konstitūcija. Elastīgās K., - grozījumus izdarīt ir vienkāršāk, jo to izdarīšanai nav nepieciešams tik liels balsu vairākums, kā iepriekšējā K. parasti tas ir valstīs, kurās ir daļēji nerakstītās vai jauktās K.(Lielbritānija, Jaunzēlande u.c.), tomēr dažas citas K. ir pieskaitāmas pie šīs grupas,( piem. Monako 1911.g. konstitūcija).".
11.01.2016 19:26 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits