Vienlaikus ar evolucionārām izmaiņām cilvēka augumā un svarā mainās arī citi parametri, daļēji arī vīrieša lepnuma izmērs. Taču — ja citas ķermeņa daļas aug, tad peņa apmērs tieši otrādi — kļūst mazāks.
Lielākajai daļai mūsdienu vīriešu dzimumlocekļi ir par 2—3 centimetriem īsāki nekā viņu tētiem un vectētiņiem, noskaidrojuši Rietumeiropas zinātnieki. Kā iemeslus pētnieki min visdažādākos faktorus: slikta ekoloģiskā situācija, neveselīgs uzturs un sadzīves ķīmija, kas ietekmē dzimumhormonu ražošanu.
Vienlaikus ar pesticīdiem, konservantiem un citām vielām organismā nokļūst arī tā sauktie viltus hormoni, kuri provocē paaugstinātu sievišķā hormona estrogēna izstrādi. Taču, ja sievietēm tas izraisa krūšu palielināšanos, tad vīriešiem ir gluži otrādi — viņu primārās dzimumpazīmes samazinās.
Konstatēts, ka Eiropā vīriešu dzimumorgāni pēdējo 30 gadu laikā kļuvuši par 2,5 cm īsāki — no 16 cm uz 13,5 cm.
Vēl viens iemesls, kāpēc samazinās peņu izmēri, pēc zinātnieku domām, liecina arvien mazāks seksuālo kontaktu skaits, uz kādu spējīgi mūsdienu vīrieši. Tātad daba ekonomē uz tā rēķina, no kura nav „atdeves”. Pēc statistikas datiem, tikai pirms 20 gadiem aktīvo spermatozoīdu skaits vīrietim reproduktīvajā vecumā bija vismaz divas lielāks.