Invaliditāte

 
Reitings 375
Reģ: 02.07.2014
Tāds diezgan interesants jautājums - vai kādai no jums ir invaliditāte?
Kā jūs uztverat šādus cilvēkus?
Un kādas ir jūsu pirmās asociācijas izdzirdot vārdu invalīds?
04.11.2014 14:29 |
 
Reitings 9917
Reģ: 24.05.2012
Nu ja tu netrakotu tad izlasītu un aizmirstu .... Bet man patiešām ir vienalga un ļaunu nevēlu... ;) manas domas tu nemainīsi tāpat kā es tavējās un arī nevajag !
04.11.2014 17:54 |
 
Reitings 1425
Reģ: 25.08.2013
Man onkulim ir ļoti smaga formā sizofrēnija,bet nav agresīvs. Izpaužās daudz savādakos veidos.
04.11.2014 18:01 |
 
Reitings 2267
Reģ: 01.06.2014
Šizofrēnijai ir tik daudz "paveidu" (arī neesmu "spec" šīs slimības sakarā, bet nu kaut ko tik elementāru gan zinu..), ka daudzi cilvēki ar šizofrēniju dzīvo pavisam normālu dzīvi ar bērniem, darbu utt., nevis skraida pie kaimiņiem ar cirvi.

Uzskatu, ka ne par kādām slimībām, invalidatitāti utt. nav jākaunas. Mana attieksme - tāda pati kā pret citiem cilvēkiem.
04.11.2014 18:07 |
 
Reitings 81
Reģ: 09.10.2014
es nesaprotu kāpēc nevar runāt par šo tēmu. Vai tāpēc, ka vienmēr pagadās kāds negatīvais, kura viedoklī saklausāms ļaunums??
04.11.2014 18:21 |
 
Reitings 219
Reģ: 21.05.2013
Es esmu 1. grupas invalīde. Uz mūžu.
04.11.2014 18:46 |
 
Reitings 27552
Reģ: 15.06.2012
s nesaprotu kāpēc nevar runāt par šo tēmu. Vai tāpēc, ka vienmēr pagadās kāds negatīvais, kura viedoklī saklausāms ļaunums??
Var runāt, bet skatoties KĀ to dara!!!!!!!!!
04.11.2014 18:50 |
 
Reitings 219
Reģ: 21.05.2013
Ā, un jā - man ir vispārēja saslimšana no 16 gadiem, multiplā skleroze. Ar diagnozi dzīvoju jau 11 gadus. Bet dzīvoju kā visi "parastie" cilvēki. Ir attiecības, ķermeņa daļu netrūkst, tikai traucēta līdzsvara sajūta. Bet esmu bijusi slimības dēļ arī paralizēta.
04.11.2014 18:53 |
 
Reitings 26
Reģ: 22.08.2013
Mans draugs vienā ''skaistā'' dienā kļuva par invalīdu uz mūžu, nekas to vairs neizmainīs. Protams, ka pret viņu visi attiecas tāpat kā agrāk.
Dzīvē ir daudz dažādu šķērsļu, vienam vairāk, otram mazāk.
04.11.2014 18:59 |
 
Reitings 4320
Reģ: 24.04.2012
weee tev nešķiet, ka tomēr ir tēmas, kur derētu tomēr ar savu pofigismu un bravūrību paklusēt?

Man, paldies Dievam, nav pazīstams neviens invalīds. Vakar par šo tēmu aizdomājos, jo dzirdēju, ka vienai sievietei, ar ko vajadzēja pakomunicēt, ir divi bērni invalīdi. Tieši ar vīru runājām, cik traģiski tas ir un, ka mūsu problēmas tomēr tā visa priekšā liekas uzreiz tik mazas. Mani ļoti šī tēma biedē. Mani vispār uztrauc tādas lietas, ka var piedzimt bērns, kas kļūst par invalīdu, vai arī vienkārši vienā jaukā dienā tu pats vai kāds tev tuvs cilvēks var par tādu kļūt. Tas ir biedējoši. Izturību visiem, kam ar ko šādu jāsaskarās.
04.11.2014 19:09 |
 
Reitings 460
Reģ: 18.09.2014
No viena grāvja, otrā....
No sākuma invalīdi kropļi tēmas beigās visi rindiņā atklāj ka ir invalīdi.

Zinort kosmo foruma paradumus publicēt bildes un visādas citādas nejaucības rakstīt konkrēti varam būt droši, ka šī tēma arī tiks izķidāta...
04.11.2014 19:24 |
 
Reitings 460
Reģ: 18.09.2014

kampanella
weee tev nešķiet, ka tomēr ir tēmas, kur derētu tomēr ar savu pofigismu un bravūrību paklusēt?

Man, paldies Dievam, nav pazīstams neviens invalīds.


Gandrīz vai izklausās pēc māņticības. :D

Labi ka nepazīstu nevienu invalīdu, savādāk kas zin...
04.11.2014 19:27 |
 
Reitings 1270
Reģ: 23.05.2014
PārslaKo, nestreso pārāk daudz! Tu nevari ietekmēt to, ko citi domā un nemaz nevajag. Galvenais ir tas, ko tu pati domā un zini... pārējais viss ir nieki. Mani pēc smagas galvas traumas, kad pazuda runas spējas, nosauca par atpalikušu un negribēja pieņemt parastajā bērnu dārzā. Vai tas kaut kā negatīvi ietekmēja manu dzīvi? Nebūt nē! Tagad iesmaidu par tādiem aprobežotiem cilvēkiem un iesaku tev darīt tieši to pašu. :)
04.11.2014 19:35 |
 
Reitings 996
Reģ: 07.05.2011
Es ikdienā strādāju ar cilvēkiem, kam ir psihozes. Un wee, šizofrēnija nav slimības diagnoze. :D Vismaz ne pilnā.
Būtībā daudz cilvēku nemaz nezina, cik apkārt viņiem ir šo "trako". Ir zināmi pasniedzēji, sporta treneri, mūziķi, juristi, biroja darbinieki utt. Ja nemaldos, tad pēc statistikas katrs 5 ir ar psihiskiem traucējumiem, bet, protams, ne visi skrien ar cirvi apkārt. :D Diezgan aprobežota domāšana. ;)
04.11.2014 20:11 |
 
10 gadi
Reitings 2083
Reģ: 01.08.2012
Es autores tēmas pieteikumā nesaskatīju neko aizvainojošu, jo viņa cilvēkus ar īpašām vajadzībām nosauca korektā vārdā - invalīdi, kuram pēc būtības nav negatīvu nokrāsu (skat. zemāk), tas ir sociālais stāvoklis tāpat kā bezpajumtnieks, pensionārs, grūtniece utt, kas nodrošina sabiedrībai vajadzīgu informāciju par tiem. Autore, manuprāt, vēlējās dzirdēt citu lietotāju uzskatus un iespējams (ko vēlāk atklāj personīga informācija), izprast līdzcilvēku attieksmi pret sevi (jo pēc piešķirtās invaliditātes iederas šajā kategorijā).
Aizvainojošu saskatīju lietotājas "Lasu" komentāros, jo viņa izmantoja vārdu "kroplis", kam ir negatīva nokrāsa un tas pēc būtības nozīmē, ka viņa šos cilvēkus apkārt uzskata nevēlamus, lietojot šo vārdu. Ņemot iepriekšminētos vārdus, nevēlamu nokrāsu sniedz, ja pensionāru saukšu par vecu kraķi, grūtnieci par grūsno, bezpajumtnieku par bomzi utt.

Definīcijas:
invalīds -a, v.
1. Cilvēks, kas pilnīgi vai daļēji zaudējis darba spējas (ievainojuma vai slimības dēļ).

kroplis -ļa, v.
1. Kropls cilvēks vai dzīvnieks.
2. Sabojāts, daļēji iznīcināts priekšmets.
3. Cilvēks, kas nevēlami neatbilst sabiedrībā pieņemtajām morāles, estētikas u. tml. normām, atziņām.

kropls -ais; s. -a, -ā;
1. Tāds, kam ir nevēlamas novirzes no normālās organisma, tā daļu uzbūves (par cilvēkiem vai dzīvniekiem).
// Par augiem.
2. Tāds, kas nevēlami neatbilst parastajām formām (parasti par priekšmetiem); tāds, kam ir defekti; arī sabojāts.
3. Tāds, kas nevēlami neatbilst sabiedrībā pieņemtajām morāles, estētikas u. tml. normām, atziņām.
// Tāds, kas nevēlami neatbilst valodas normām, paradumiem.
4. žarg. Slikts, nejauks.

Nebiju domājusi, ka autore sagaida komentārus tādus kā "nevaru ciest", "izvairos", "man invalīdi traucē", kas kurina naidu, bet gan normālu sarunu, kurā iespējams veicinātu lielāku sapratni (te dabiski tāda izveidojās). Un neuzskatu, ka tā būtu TABU tēma, ja vien normāli tiek pieteikta.

Ir taču atšķirība, kā es piesaku sekojošo tēmu?
1) Kādas ir Jūsu attiecības un attieksme pret citu rašu pārstāvjiem? Vai kaut kas veido komunikācijas barjeru? Vai izjūtas postpadomju telpas sindromu attiecībā pret citu rašu pārstāvjiem? Kādas ir Jūsu asociācijas, izdzirdot vārdu "citas rases pārstāvis"?
2) Kā Jums patīk nēģeri? Kā Jūs viņus uztverat?

Domāju, ka sajutīsiet atšķirību un tekstā ietverto autora attieksmi.

Pašai kādreiz bija invaliditāte, invalīdus uztveru kā pilnvērtīgus, spriestspējīgus, par sevi parūpēties varošus cilvēkus, pret kuriem attiecos kā visiem citiem, bet, ja ir acīmredzama invaliditāte, pievēršu uzmanību, kā es varu palīdzēt viņu vajadzībām (konkrētā situācijā tādas elementāras lietas kā vietas došana transportā vai palīdzēšana iziet no veikala - konkrēts gadījums, kad sievietei bija psiholoģiskas/neiroloģiskas problēmas iziet caur automātiskajām durvīm un viņa nespēj vienkārši uzsākt gaitu jebkurā brīdī un vietā)).
04.11.2014 20:18 |
 
Reitings 7408
Reģ: 06.05.2013
Negribu piekrist tām, kas uzskata, ka runāšana pa šo tēmu ir kas slikts. Tieši otrādi, ja par to nerunā, rodas tādi indivīdi, kam šizofrēnija automātiski asociējas ar cirvi un vārds "invalīds" ar cilvēku, kuram trūkst ķermeņa daļas.
Nerunāt par to, nozīmē izlikties, ka nekā tāda nav. Protams, ir tād invalīdi, kuru atšķirības var arī nepamanīt gadiem, taču, ne ar visiem tas tā ir, tāpēc, manuprāt, ir pareizāk, ja par to runā un sabiedrībai skaidro, ka no šiem cilvēkiem nav jābaidās, ka viņi radikāli no vesela cilvēka neatšķiras. Ir lietas, ko viņi dara savādāk, ir kaut kādas īpatnības, bet tas nenozīmē, ka šie cilvēki nespēj iekļauties sabiedrībā.
Manuprāt, būtu forši, ja sabiedrību mācītu, kādas mēdz būt cilvēku vajadzības un kā viņiem palīdzēt gadījumos, kad tas nepieciešams. Pagaidām neviens nav ticis tālāk par to, ka cilvēkiem ar kustību traucējumiem, ir nepieciešamas uzbrauktuves, taču arī tās daudzviet ir veidotas tā, lai formāli skaitītos, ka tās tur ir, taču pašiem lietotājiem dzīvi nekādi neatvieglotu.
05.11.2014 08:41 |
 
Reitings 746
Reģ: 29.01.2009
Uztveru tos kā normālus cilvēkus ar īpašām vajadzībām, kuras variē atkarībā no iemesla kapēc cilvēkam ir invaliditāte. Taču tas ka kādam ir invaliditāte nenozīmē, ka viņs automātiski zaudē cilvēka statusu.
05.11.2014 16:30 |
 
Reitings 10987
Reģ: 12.07.2010
ekstreemi pretiiga teeema..!!!!!


tacu invaliidi jebkaadi nav vainiigi ka ir taadi..

dusmas uzdzen saada veida diskusijjas. tiesaam lai Dievs nograabstaas un neatbildi par saviem vaardiemkaa saka ko seesi to plausi

karma's a bitch
05.11.2014 16:36 |
 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
ekstreemi pretiiga teeema..!!!!!


tacu invaliidi jebkaadi nav vainiigi ka ir taadi..

dusmas uzdzen saada veida diskusijjas. tiesaam lai Dievs nograabstaas un neatbildi par saviem vaardiemkaa saka ko seesi to plausi

karma's a bitch


Es īsti nesapratu uzbraucienu diskusijas autorei. Palasi diskusiju, tad varbūt citām acīm paraudzīsies uz tēmu.
05.11.2014 16:54 |
 
Reitings 812
Reģ: 25.09.2013
Kāpēc šeit daudzi tā uzbrauc tai, kura uzrakstīja, ka pirmās asociācijas ir ar kroplumu saistītas? Viņa taču nerakstīja, ka uzskata visus invalīdus par kropļiem. Cilvēks vienkārši uzrakstīja, kas pirmais ienāk prātā, bet pēc tam paskaidroja, ka saprot, ka invaliditāte ne vienmēr nozīmē kaut kādu acīmredzamu kroplību. Pie tam vārds "kroplīgs" ne vienmēr ir uztverams kā lamu vārds vai apsaukāšanās.
Pašai pret invalīdiem nav nekādu iebildumu. Cilvēki kā cilvēki. Katram dzīvē ir savi mīnusi, ķibeles un likstas. Kādam tā ir invaliditāte, kādam kas cits.
10.11.2014 17:18 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits