Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Nemāku rakstīt virsrakstus.

 
Reitings 1440
Reģ: 08.04.2013
Sveikas, cosmo meitenes!

Kā ieraudzīju diskusiju ar nosaukumu "Mans klupšanas akmenis", tā uzreiz ienāca prātā tas, ar ko , tā teikt, cīnos gadiem ilgi, bet nekādi nevaru pārvarēt.

Runa gan nebūs par svaru vai ko tamlīdzīgu, drīzāk par ko absolūti nesaistītu :)

Tad nu tā - cik vien sevi atceros, allaž paticis rakstīt stāstus, rakstus, esejas, dzejoļus... tā teikt, par visu un jebko. Bet vienmēr - goda vārds, vienmēr! - klupšanas akmenis ir bijis virsraksts. Liekas diezgan pastulba problēma, bet tomēr.

Nu nevaru nekādi no sevis "izspiest" virsrakstu! Pēc visiem loģikas likumiem, tam jābūt tai lietai, kas piesaistīs, ieinteresēs un uzrunās lasītāju, bet tas arī ir tas, kas man visvairāk nepadodas.

Cilvēki ir teikuši, ka mani raksti ir patiešām labi, tomēr tik tālu daudzi potenciālie lasītāji, iespējams, nemaz netiks, jo ja pats teksts ir okay, tad virsraksts parasti "neuzrunā".
Kad tos veidoju, parasti smadzenēm aiziet priekšā tāds kā bloks un viss, nu nav man to ideju.

Grūti pat noformulēt konkrēto problēmu, bet ticu, ka visas saprata :D

Mans jautājums žurnālistēm/ topošajām žurnālistēm/ blogerēm / literātēm un vienkārši tām, kam rakstīšana ir sirdslieta vai daļa ikdienas -

kā jūs nonākat pie interesanta virsraksta? Procesa laikā, vai arī jau uzreiz rakstot ir skaidrs, kāds tieši tas būs? Varbūt kādi padomi, knifiņi, ieteikumi manai situācijai? Vai arī vēl kādai šī pati kaite? :D

Tā kā plānoju studēt medijos, tad no šīs problēmas gribētos tikt vaļā pēc iespējas ātrāk! Jo visādā citādā ziņā, rakstīšana patiešām ir mana sirdslieta.
30.04.2014 18:23 |
 
Reitings 408
Reģ: 16.02.2014
Jā, es arī labprāt izvēlēšos mācīties medijos. Man līdz šīm nav bijusi tāda problēma. Parasti ja rakstu kādu rakstu, tad jau galvā vienmēr ir tas virsraksts, bet ja nevaru tiešām tiešām izdomāt, tad iedodu savu rakstu izlasīt kādai labai draudzenei, lai iesaka kādu ideju. Bet vienmēr zemapziņā virsraksts man jau ir. Līdz šīm neesmu saskārusies ar problēmu "virsraksts " . Bet no šīs problēmas var iziet virsrakstā uzrakstot kādu zīmīgu frāzi , teikumu vai vārdu salikumu no teksta. :) Vairākkārt pārlasi tekstu, ko pati raksti un varbūt virsrakstu nebūs tik grūti izdomāt.. :)
30.04.2014 18:33 |
 
Reitings 1440
Reģ: 08.04.2013
sunshine, tā arī darbu - pārlasu tekstu un skatos, vai kāda frāze "neiekritīs acīs", bet parasti neiekrīt arī :(

Vēl zinu, ka ārzemēs parasti darot tā, ka lieto keywords - visādus tur "the truth about..." "5 things I've learned from..." u.tml., bet uz maniem tekstiem tas arī parasti nav attiecināms.

Ar vienvārdsakot, strupceļš :D
30.04.2014 18:36 |
 
Reitings 1440
Reģ: 08.04.2013
*daru
30.04.2014 18:36 |
 
Reitings 4775
Reģ: 18.03.2012
cik esmu novērojusi savā darbā (medijos) - ir, kam padodas superīgi virsraksti, un ir kam nē, pat ja talants uz rakstīšanu ir un raksts ir labs. Tie, kam padodas virsraksti, parasti tiek arī pie redaktoru amatiem :D jāatrod labs redaktors, tad arī rakstu lasīs tālāk par virsrakstu :)
30.04.2014 18:38 |
 
Reitings 8407
Reģ: 29.01.2009
Nu tad tev jāliek virsraksts vispār ne pa tēmu, bet tādu,lai visi apskatītos. :D

Tad varbūt kādu tēmas kopsaucēju vari pa visu rakstu kopā dabūt un ielikt kā virsrakstu...
30.04.2014 18:39 |
 
Reitings 560
Reģ: 29.10.2010
ak šie klupšanas akmeņi :D
varbūt mēģini ietvert virsrakstā to, kas tekstā ir visvissaistošākais, lai gribētos lasīt :)
30.04.2014 18:39 |
 
Reitings 1440
Reģ: 08.04.2013
paldies, meitenes :)

Starp citu, esmu novērojusi, ka man šī problēma izpaužas pat ārpus tekstu sastādīšanas - pat tādas vienkāršas lietas kā instagram username un bloga nosaukumu ilgi nevarēju izdomāt :D
30.04.2014 19:16 |
 
Reitings 3296
Reģ: 26.08.2009
Grāmatas jālasa, kultūras žurnāli, viss, kas ir kvalitatīvas žurnālistikas un rakstniecības paraugs, arī online. Tā iemācīsies, ka akmenis, nav akmenis, bet gan akmens (sorry :D ) un iemācīsies izvilkt virsrakstu, jo lielākoties tas nāk pēdējais. Cik neesmu intervijas vai apskatus rakstījusi, un tas virsraksts dzimst radošajā procesā, kāda pārteikšanās sarunā vai kaut kas. TvNet nav labi piemēri, Ievas stāsti arī nē. Virsrakstam jābūt intriģējošam, noskaņā saistītam ar publikāciju un patiesam. Respektīvi, Tu nedrīksti maldināt savu lasītāju ar virsrakstu, ka Hitlers naktīs darīja ko baisu, bet rakstā atklāt, ka īstenībā naktīs stūma vēderā ābolmaizi, kā jau mēs visi.
30.04.2014 21:22 |
 
Reitings 2286
Reģ: 02.01.2014
Tu nedrīksti maldināt savu lasītāju ar virsrakstu, ka Hitlers naktīs darīja ko baisu, bet rakstā atklāt, ka īstenībā naktīs stūma vēderā ābolmaizi, kā jau mēs visi.


Es skatos Tev vārdu kabatā nav jāmeklē :D :)) Sasmīdināji :D
30.04.2014 21:26 |
 
Reitings 866
Reģ: 31.01.2014
Tu nedrīksti maldināt savu lasītāju ar virsrakstu, ka Hitlers naktīs darīja ko baisu, bet rakstā atklāt, ka īstenībā naktīs stūma vēderā ābolmaizi, kā jau mēs visi.

Jā, es biju ļoti vīlusies šajā atklāsmē :(
01.05.2014 09:16 |
 
Reitings 1440
Reģ: 08.04.2013
Samaara, paldies, ka pamanīji manu drukas kļūdiņu - es pārrakstījos :)


Kas attiecas uz tiem nelaimīgajiem virsrakstiem - tur jau tā lieta, ka grāmatas lasu daudz un regulāri, turklāt nebūt ne vienveidīgas. Tiesa gan, lasu tikai angļu valodā, bet šī problēma ar virsrakstiem rodas arī tad, ja sastādu tekstu angliski.

Respektīvi, lasu, attīstos un izglītojos ik dienas, tomēr prasme rast virsrakstus manī vienalga neattīstās.

Par to Hitlera rakstu runājot - jā, es arī biju gaidījusi ko citu, nevis ābolkūku locīšanu vēderā :D Tieši vēl padomāju, cik klaji nepiemērots virsraksts.
01.05.2014 10:38 |
 
Reitings 16391
Reģ: 09.10.2011
Es nezinu, vai mans padoms būs noderīgs..
Es Tavā vietā daudz un dikti lasītu citu autoru rakstus un pievērstu uzmanību to virsrakstiem.. censtos analizēt, no kā viņi tos izvilkuši :) Es neesmu žurnāliste, bet man reizēm patīk blogot un lasīt. Reizēm tie virsraksti ir tik skanīgi un lipīgi! :)
01.05.2014 10:55 |
 
Reitings 1440
Reģ: 08.04.2013
cormeum, paldies par padomu! Būs jāpamēģina un jā, tie virsraksti citreiz ir TIK intriģējoši, ka pilnīgi gribās lasīt tālāk! Ahhh....
01.05.2014 11:21 |
 
Reitings 4775
Reģ: 18.03.2012
Tu nedrīksti maldināt savu lasītāju ar virsrakstu, ka Hitlers naktīs darīja ko baisu, bet rakstā atklāt, ka īstenībā naktīs stūma vēderā ābolmaizi, kā jau mēs visi.

šim īsti nepiekrītu, dzeltenā prese no tādiem virsrakstiem vien dzīvo :D par to, ka lasītājs jūtas vīlies, žurnālistam nav jāuztraucas, galvenais ir to rakstu "pārdot".
Tiesa gan, lasu tikai angļu valodā,

šī ir viena no kļūdām, ja gribi savu dzīvi saistīt ar rakstīšanu latviešu valodā
01.05.2014 11:37 |
 
Reitings 2715
Reģ: 13.12.2013
Tu nedrīksti maldināt savu lasītāju ar virsrakstu, ka Hitlers naktīs darīja ko baisu, bet rakstā atklāt, ka īstenībā naktīs stūma vēderā ābolmaizi, kā jau mēs visi.

+++

Kad es kādam rakstam, stāstam, dzejolim izvēlos virsrakstu to daru pašās beigās, jo tikai tad saprotu, kās visvairāk raksturo uzrakstīto.
01.05.2014 11:42 |
 
Reitings 1440
Reģ: 08.04.2013
šī ir viena no kļūdām, ja gribi savu dzīvi saistīt ar rakstīšanu latviešu valodā


Tā kā medijus studēšu Anglijā, tad turpmākajā dzīvē (ja tiešām rakstīšu) neplānoju to darīt latviski :)
01.05.2014 12:30 |
 
Reitings 3296
Reģ: 26.08.2009
Dzejolis ir cita lieta, mauprāt tā nosaukums var būt kā papildinātājs vai noskaņas veidotājs, ne obligāti atspoguļojoties pašā tekstā. Kāda man ļoti mīļa grupa (Tesa) savām dziesmām nosaukumus neliek vispār. Lai neizmaisa noskaņu. Cita (ISIS), kas dara līdzīgu mūziku, uzliek ļoti spēcīgu nosaukumu. Un izmaina stāstu. Abi spēlē instrumentāli.
Man personīgi, grūtāk par virsrakstu, ir atrast citātu izvilkumam. Nu zieniet, raksta vidū ar lieliem burtiem izcelt "Mājkalpotāja reiz sasita viņa mīļāko krūzīti un par sodu nedabūja atvaļinājumu"
Lielākā mūsdienu žurnālistikas (man tuvākais lauciņš, tāpēc arī piesienos) kļūda ir pārdzejotie virsraksti. Delfi un TvNet mani tiešām sāpina. "Nācija šokā - Ušakovam jauna mīļākā" Nu paldies, visi jau šokā, bet es vēl nezināju, ka izšķīries. Laikam esmu atpalikusi.
Jābūt atbilstošam, līdz 5 vārdiem (mans optimālais cipars), un vai nu asprātīgi uzķerošam ja tā ir viegla tēma, vai arī īsam, kodolīgam un maksimāli daudz izsakošam smagas tēmas gadījumā.
Jāņem vērā arī mērķauditorija. Diez vai mama vecmamma lasīs tādu Veto magazine un diez vai es lasīšu tādu 40+ līdz ar ko virsraksti, saprotams, stilistiski atšķirsies.
01.05.2014 12:43 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits