varbūt tev ir ko teikt?

 
Reitings 8
Reģ: 10.11.2013
Sveikas, meitenes!
Gatavoju rakstu par universālo dizainu (kas tas tāds, varat izlasīt te http://videspieejamiba.lv/lat/universalais_dizains/) un dikti vajadzīga jūsu palīdzība, skats no malas, novērojumi, pieredze.
Īsumā – universālais dizains nozīmē viegli pieejamu vidi un viegli saprotamas lietas visiem cilvēkiem – ar īpašām vajadzībām, bērniem, māmiņām ar ratiņiem, maziem bērniem, veciem cilvēkiem, utt. Varbūt jūs esat novērojušas vietas un lietas, kur par to nav padomāts? Piemēram, ēkas, kur nav margu uz trepēm, pie kurām pieturēties? Māmiņām ar ratiem grūti pieejamas ēkas vai vietas? Vietas, kur ir grūti orientēties tūristiem, iebraucējiem, jo nav vajadzīgo norāžu? Varbūt jums gadījies kāds kuriozs ar e-talonu pīkstināšanu, vai sabiedrisko transportu, kur tagad, lai atvērtos durvis, poga jānospiež pašām? Varbūt esat novērojušas, kā sanācis „izblamēties” citiem cilvēkiem, jo kaut kas nav saprotams, viegli pieejams un uztverams? Varbūt neesat izpratušas kādas norādes, lielveikalu plānus, jebko citu? Der piemēri, kā no Rīgas, tā no citām Latvijas pilsētām.
Lūdzu, rakstām šeit par jebko, kas uz sirds no šeit minētā, un citus piemērus, kas jums nāk prātā! Liels paldies jau iepriekš! Der arī labie piemēri!
10.11.2013 14:25 |
 
Reitings 3647
Reģ: 26.12.2009
Es neesmu māmiņa vai invalīds, bet, cik novēroju, pašā Rīgas centrā ar šo vides pieejamību ļoti klibo. Konkrēti runājot - tie tuneļi, kas ir pie Origo, Stockmann un tā smieklīgi bēdīgā nobrauktuvīte ratiem. Vienreiz redzēju, kā mātes vietā spēcīgs vīrietis, laikam garāmgājējs cēla augšā un citas reizes vienkārši neesmu manījusi, ka kāds to izmanto.



Vai tad tur nav liftu? Vienīgi dažreiz vismaz viens no tiem nedarbojas, diemžēl. Esmu izmantojusi, kad nācās tikt uz staciju ar diviem lieliem čemodāniem.
11.11.2013 10:30 |
 
Reitings 4775
Reģ: 18.03.2012
raven, nopietni? es arī nezināju, ka tur esot lifti. tādā gadījumā trūkst informācijas un norāžu par tiem!
11.11.2013 10:43 |
 
Reitings 3743
Reģ: 31.01.2009
*Brīvdienās biju Riga Plaza. Novazājos vairākas reizes PA APLI, nekur nevarēju atrast veikala karti un sarakstu ar veikaliem. Informācijā, kad viņu atradu, protams, visu paskaidroja, kur kas atrodas, bet nu- varētu jau uzllikt kādu statīvu ar plānu (es vismaz nekur tadu neredzēju).
*Jā, mani arī kaitina sab. transportā tās pogas- autobusos viņas lāga nespiežas, visi vienmēr stāv un spaida viņas nez cik reizes.
11.11.2013 10:47 |
 
Reitings 3743
Reģ: 31.01.2009
Marigold
Aizej pie acu ārsta un nopērc brilles. Tas, ka tu neredzi tiešām nav RS vaina.
11.11.2013 10:49 |
 
Reitings 8171
Reģ: 14.01.2013
Marigold
Aizej pie acu ārsta un nopērc brilles. Tas, ka tu neredzi tiešām nav RS vaina.
+++
11.11.2013 10:52 |
 
Reitings 4775
Reģ: 18.03.2012
koshlene, ir lietas, ko var neredzēt arī ar brillēm. es piekrītu, ka cilvēki ar redzes problēmām tos vāji pamanāmos ciparus uz vecajiem trolejbusiem jo īpaši var nepamanīt.
11.11.2013 10:52 |
 
Reitings 3743
Reģ: 31.01.2009
koshlene, ir lietas, ko var neredzēt arī ar brillēm. es piekrītu, ka cilvēki ar redzes problēmām tos vāji pamanāmos ciparus uz vecajiem trolejbusiem jo īpaši var nepamanīt.

Nez, man ir brilles un es visu redzu. Jā, varbūt ne tik lielā attālumā kā tos spilgtos ciparus autobusa numuros, bet nu, ja piebrauc +/- 50-100m attālumā, redzēt var un saprast vai kāpt iekšā vai ne.
11.11.2013 11:00 |
 
Reitings 3743
Reģ: 31.01.2009
Marigold

Atvaino, lasīju pa diagonāli tavu rakstīto. Ja redze ir jau tik slikta, ka jālasa braila rakstā, tad, jā - saprotu, kādēļ vajag spilgtos ciparus sab. transp. nosaukumos.
Bet vienalga- nav nekādas iespējas- operācija vai stiprākas brilles, lai varētu dzīvot pilnvērtīgāk?
11.11.2013 11:03 |
 
Reitings 8187
Reģ: 27.12.2009
Man līdzīgi bija ar to pogu.
Spiedu, spiedu, nekad nevērās, bet tad no iekšpuses piecēlās sieviete, nospieda un atvēra tās durvis.
Bieži vien never vaļā arī priekšējās durvis, tikai pēc ilgas klopēšanās.
11.11.2013 11:06 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Bet vienalga- nav nekādas iespējas- operācija vai stiprākas brilles, lai varētu dzīvot pilnvērtīgāk?


Ir gadījumi, kad nekādas brilles vai operācijas nevar līdzēt. Un pietiekami daudz tādu gadījumu.
11.11.2013 11:32 |
 
Reitings 548
Reģ: 07.02.2013
Nazīc, koshlene, nē, manā gadījumā diemžēl nekādas brilles vai operācijas palīdzēt nevar, man šie redzes traucējumi jau ir kopš dzimēsanas. Protams, man ir dažādi palīglīdzekļi - spēcīga elektroniskā lupa, lasāmbrilles, taču redzei tālumā nekas īpaši nepalīdz, lai gan dažreiz izmantoju monokli. Bet es esmu iemācījusies pielāgoties un dzīvot tik pilnvērtīgi, cik vien manā gadījumā iespējams. :) Priecājos, ka vispār kko spēju redzēt. Un šeit es nevainoju Rīgas Satiksmi, vienkārši aprakstīju savu situāciju.
11.11.2013 12:50 |
 
Reitings 3298
Reģ: 16.04.2012
Vienīgais ko es varētu piebilst ir drīzāk par dizaina un praktiskuma neesamību gandrīz jebkurā lielā tirdniecības centrā, kur grīdas parasti ir noklātas ar "ūber" glancētām flīzēm, kas nenormāli bojā papēžus un sakoties slapjam laikam uz šādām grīdām var forši slidināties vai paraut uz muti. Es saprotu, ka skaisti un tā, bet matētās vai grubuļainās grīdas flīzes izskatās ne mazāk forši.
11.11.2013 12:54 |
 
Reitings 2494
Reģ: 29.01.2009
1) iekļūšana vilcienā - nav iespējama: invalīdiem, māmiņām ar ratiem, cilvēkiem ar velosipēdu;
2) praktiski visi Rīgas tuneļi - gribētu redzēt kā invalīds (bez palīdzības) tur varētu pats tikt lejā un augšā .... nu come`on .. tā ir kaut kāda parodija ....
3) Tūristiem praktiski nevienā no dzelzceļa stacijām nebūs skaidra kurā virzienā jābrauc. Tā bija pāris gadus atpakaļ Siguldā, ka teicām Tūrisietm, kurš perons un pie reizes piekodinājām, lai kāpj vilcienā, kurš iet pareizajā virzienā... nebrīnītos ja kāds būtu aizbraucis arī Lugažu virzienā ... Bet tik pat labi Siguldā kā Ogrē un tajā pašā Valmierā ir tieši tāda pati situācija...
4) nu jā lidostas autobuss. nu lūdzu vismaz kaut kādas norādes, ka tas autobuss iet līdz lidostai.
11.11.2013 13:32 |
 
Reitings 8
Reģ: 10.11.2013
ja nu kādai vēl ir ko teikt par mīnusiem vides pieejamībā lielveikalos un veikalos, būtu super! :)
12.11.2013 12:49 |
 
Reitings 17280
Reģ: 29.01.2012
Nu, mazajos centra veikaliņos ar kāpnītēm pirms durvīm iekļūt ar ratiņiem (bērnu vai invalīdu) ir stipri sarežģīti. Ir vairākas grāmatnīcas (Rapa, J. Rozes uz K. barona) kuras ir vairākos stāvos - ratiņi, attiecīgi, jānes pa kāpnēm vai šopings jāaizmirst. Lifta tur nav.
12.11.2013 12:56 |
 
Reitings 4775
Reģ: 18.03.2012
reizēm brīnos, kurš izdomā visos lielveikalos likt vienas un tās pašas flīzes, par kurām man slapjdraņķī ir sajūta, ka slidenākas grūti atrast :D vienmēr ir baigās bailes nožauties uz pakaļas
12.11.2013 14:02 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits