Tievēšana, Muskuļu audzēšana utt.....

 
10 gadi
Reitings 4389
Reģ: 30.09.2013
Sveiki
Redzu, ka forumā daudz jautājumi par tievēšanu, muskuļu audzēšanu, presīti, pareizu uzturu utt... bet ~90% atbildes diemžēl ir nekompotentas... un jautājuma autors var nonākt tādā kā apburtā lokā kas ir kas ..
Ņemot vērā Savu vairāku gadu pieredzi un uzkrātās zināšanas – atļaušos izklāstīt īsu skaidrojumu par visbiežāk uzdotajiem jautājumiem...

Tievēšana – visa pamatā ir kaloriju deficīts (uzņem mazāk nekā patērē) + ņemot vērā ikdienas kustību daudzumu - klāt kardio.. lai izvairītos no iespējamām veselības problēmām un aprastu arī turpmāk ar dzīvesveidu (lai noturētu sasniegto pareizi jāēd arī pēc mērķu sasniegšanas) šo deficītu vēlams panākt pareizi sabalansējot uzturu ... pa lielam šo deficītu panāk uz 1 uzturvielas rēķina un minimāli uz vēlvienas.. neievērojot pareiza uztura principus parasti pa maz uzņem olbaltumvielas un labos taukus + var sanākt ka ar visu sportošanu kalorijas joprojām ir proficītā (uzņem vairāk nekā patērē) un attiecīgi gaidītais rezultāts izpaliek... vienkārši badoties nebūs tas labākais variants.. – par olbaltumvielu un labo tauku lomu normālas organisma funkciju nodrošināšanā var izlasīt atsevišķi.

Muskuļu audzēšana – obligāti jāievēro pareizi sabalansēts uzturs + pareizs treniņš + pilnvērtīga atpūta (tai skaitā vēlama kaitīgo ieradumu neesamība)... ~ 70% rezultāts ir atkarīgs tieši no uztura pareizības un tikai pārējie ~ 30% no treniņa utt.. neievērojot pareizu uzturu parasti stipri pa maz uzņem olbaltumvielas un labos taukus.. olbaltumvielas tautas valoda runājot ir visa ķermeņa „ķieģelīši” – arī muskuļu ķieģelīši .. tas nozīmē ja muskuļiem nesniedz visas vajadzīgās uzturvielas tie nespēj pat fizioloģiski augt lai kā trenētos jo nav šī ”būvmateriāla” .. vēl neviens atlēts nav izaudzis neievērojot pareiza uztura principus – viela pārdomām kas vēl šaubās.. un Es te nerunāju tikai par tiem kas kāpj uz sacensību skatuves (tas būtu atsevišķs stāsts) – bet gan par visiem kas cenšas kautko uzaudzēt no liesās muskuļmasas..


Presīte – vistiešākajā mērā saistīta ar tauku % ķermenī.. lai cik laba presīte būtu, ja pa virsu būs tauku slānītis - to neredzēt.. tauku % koriģē ar uzturu (skat piem. „tievēšana”)..


Vingrojumi – sīkumos neiedziļināšos jo treniņprogrammas ir daudz un dažādas un te jāņem vērā ļoti daudzi individuāli faktori .. attiecīgi ne vienmēr būs pareizi ņemt kādu svešu programmu no piemēram interneta – nepārzinot specifiku.. bet pavisam īsi sakot – muskuļus iedala muskuļu grupās.. katrai muskuļu grupai ir savs atjaunošanās ātrums .. trenējoties biežāk par šo atjaunošanās ātrumu – rodas pārslodze un muskuļi aug lēnāk vai vispār neaug vai pat regress no sasniegtā.. amatieriem treniņprogrammās parasti liek katru muskuļu grupu 1x nedēļā , visus muskuļus sadalot pa 3-4 treniņiem..

Par proteīnu - Vārds „protein” tulkojumā no angļu valodas – olbaltumvielas. Olbaltumvielas vairāk vai mazāk ir praktiski jebkurā pārtikas produktā. Paņemsim kā piemēru populārāko proteīna veidu „whey” jeb Latviešu valodā sūkalu olbaltumvielas.. šo proteīnu iegūst no sūkalām – šķidrums kas paliek pāri no siera ražošanas.. to filtrē atdalot vērtīgās olbaltumvielas un izkristalizē pulverveida.. nereti pievieno klāt visādus vitamīnus, iepako un ved uz tirdzniecību.. šis uztura bagātinātājs nav obligāti vajadzīgs – tas tikai atvieglo dzīvi tiem kuriem ar pārtiku fiziski grūti uzņemt vajadzīgo olbaltumvielu daudzumu.. piemēram nenoliedzami ka apēst 7-8 olas būs grūtāk nekā izdzert 250ml kokteili... šie uztura bagātinātāji ir tās pašas olbaltumvielas kas pārtikā bet tikai citā agregātstāvoklī (pulverveida – līdzīgi kā piemēram milti) – lai to vieglāk uzņemt.
p.s.- starpcitu - vēsturē sākotnēji šie pulveri bija domāti tikai kosmonautiem kuri nevar paņemt līdzi pārtiku ilgam laikam bet vajag sevi apgādāt ar uzturvielām.. tikai pēctam pārgāja uz bodybuilding indrustiju


par kaloriju un uzturvielu skaitīšanu – ļoti bieži pārspīlēts temats .. jā ir svarīgi šie cipari bet reāli dzīvē svēršana un skaitīšana ir tikai 1-2 pirmās nedēļas.. pēc šī laika viss jau redzams uz aci un nav vairs nekas jāsver vai jāskaita.. tas pats ir ar produktu sastāviem – biežāk lietotajiem produktiem ar laiku jau no galvas viss zināms kas katrā iekšā.. tāpat ir daudzas mājaslapas kas aiztaupa šo rēķināšanu – vienkārši ievadot pie attiecīgā produkta apjomu un tā pati aprēķina visu nepieciešamo.. kā arī ja kāds zinošs cilvēks sastāda individuālo uztura plānu – tajā viss būs iekšā ko un cik ēst..

uztura sakārtošana – ja pats sīki un smalki nepārzin šo jomu - silti iesaku griezties pie kāda zinoša cilvēka lai sastāda tieši Tev individuālu uztura plānu .. jo šīs uztura lietas ir ar tik daudz niansēm (uzsūkšanās ātrums, glikēniskais indekss, ēdienreižu skaits un laiki, treniņa laiks, mērķis, ēdienu gaume utt.) ka katram tā būs vairāk vai mazāk atšķirīgas.. piemēram kas vienam tievēšana tas citam jau var būt aptaukošanās.. attiecīgi nebūs tas pareizākais variants ņemt svešu programmu un darboties pēc tās... arī par izmaksām (dārgumu) pareizam uzturam ir nereti pārspīlēts uzskats sabiedrībā – bieži vien ēst sabalansēti pareizi ir pat lētāk nekā ēst visu kas pagadās.. turklāt darīt lietas pareizi vienmēr būs lētāk nekā gadiem bakstīties neko nesasniedzot .....


Ja rodas kādi jautājumi – droši jautājiet / jautājat
Veiksmīgu dienu
30.09.2013 13:52 |
 
Reitings 2792
Reģ: 09.12.2010
Vai ir kāda jēga vispār pa nedēļu ēst veselīgi, regulāri (cik nu es to māku), ja brīvdienās aizbraucot pie vecākiem viesmēr tiek apēsti daudz un visādi našķi?
Man jau ļoti nepatīk ka tā ir, bet man tagad sāk šķist, ka varbūt nav jēgas no tādas periodiskās veselīgās ēšanas?


Drīzāk jau, ja skatās no veselības viedokļa, nevis tievēšanas, tad tas nav veselīgi kunģim un visai gremošanas sistēmai, jo visu nedēļu gremošanas sistēma ir pieradusi darboties normālā režīmā un jau ir pieradusi pie ēšanas paradumiem, bet tad pēkšņi nāk divas brīvdienas un gremošanas sistēma nesaprot, ko darīt, jo sākas panika no tā ēdiena, no ēdiena daudzuma, ko mēģini dabūt iegšā kā arī, ja kunģis tajā laikā bija mazliet sarāvies, jeb tik liels, cik viņam ir nepieciešams, tad brīvdienās Tu viņu sāc brutāli staipīt, jo kaut kur tai pārtikai ir jāliekas.

Šajā situācijā būtu pilnīgi normāli, ja būtu smaguma sajūta, nogumums un nevēlēšanās nākamājā dienā ēst brokastis, kas norādā vien par to, ka pārtika vēl joprojām nav pārstrādāta.

Bet, lai būtu vairāk saprašana par to, tad iesaku kaut ko pašai palasīt un apsvērt to, vai tiešām vajag brīvdienās tik daudz ēst.

:)
11.06.2014 09:32 |
 
Reitings 488
Reģ: 18.10.2009
Kad pirms vasaras sezonas apmekleju sporta klubu, mums biezi aerobikas trenere piekodinaja
- galvenais stundu pec trenina neest.
11.06.2014 09:35 |
 
Reitings 2792
Reģ: 09.12.2010
Kaban, kuri no šiem produktiem brokastīs būs piemērotākie, ja pēc 2h gaidāms 2,5h garšs skrējiens?
* Omlete ar vistas filejas gabaliņiem + tomāts
* auzu pārslu biezputra ar medu un kv.klijām
*vājpiena biezpiens + ēd.karote medus + banāns


Auzu pārslu biezputra ar medu un piedevām, jo putra dos ilgstošāku enerģiju, bet jebkurā gadījumā priekš 2,5h gara skrējiena būs pa maz.

Piemēram es, kad pirms pusmaratona darīju tā, ka 2h pirms apēdu auzu pārslu putu + ievārījums + kanēlis + rieksti, tad pēc 1h proteīna patoniņs un 20 min pirms starta želeju, bet 16 km, kas respektīvi ir apmēram zem 2h jau prasījās ēst, jeb izlīdzējos atkal ar želeju.
11.06.2014 09:37 |
 
Reitings 2792
Reģ: 09.12.2010
tiek vaļā no muskuļiem, tieši uz kājām - ikriem.


Nevar būt tā, ka tas kas Tev nepatīk ikrā ir nevis muskulis, bet sastājies kaut kas līdzīgs pienskābei?
11.06.2014 09:40 |
 
Reitings 2308
Reģ: 12.03.2011
kabans

Cik ilgi, cik lielam svaram svaram jābūt un cik piegājieni? Es pagaidam pildu uz 2-3 trenažieriem, kuri darbojas uz bicepsiem-tricepsiem un pleca joslas muskulatūru pa 5-10-15 kg, 15-20 reizes, pa 3-4 piegājieni.

Man vajag darbam, jo es ne vienmēr varu vienu instrumentu noturēt.
11.06.2014 09:41 |
 
Reitings 837
Reģ: 22.05.2012
Paldies, mishine
Un pēc skrējiena, labāk der tas biezpiens vai omlete?
ā, un, tas ir normāli, ja man neprasās dzert visas tās 2,5h, ūdeni nekad līdz neņemu, kautkā tā ir iegājies, kārtīgi padzeros pirms, -zaļo tēju un 400ml ūdens
11.06.2014 09:42 |
 
Reitings 13903
Reģ: 18.02.2010
Auzu pārslu biezputra ar medu un piedevām, jo putra dos ilgstošāku enerģiju, bet jebkurā gadījumā priekš 2,5h gara skrējiena būs pa maz.

Ja vēl iepriekšējā dienā vakariņās būs makaroni ar piedevām, tad būs kā reiz garam treniņam.
11.06.2014 09:42 |
 
Reitings 2792
Reģ: 09.12.2010
Ja vēl iepriekšējā dienā vakariņās būs makaroni ar piedevām, tad būs kā reiz garam treniņam.


Protams, ka man bija iepriekšējā vakarā makaoni, bet man tomēr ir pa maz, bet tas jau noteikti kā kuram. :)
11.06.2014 09:44 |
 
10 gadi
Reitings 4389
Reģ: 30.09.2013
fejja
Loti daudzkas atkarigs tiesi kadi ir Tavi merki.... tievesana, muskulu audzesana, tonuss utt ?
Muskulu audzetajiem iesacejiem parasti treninprogrammas liek katru muskulu grupu 1x nedeljaa.... tievetajiem - jaskatas ka ir ar kaloriju apjomu ko ikdiena patere un ko uznem jo pats pamats ir radit kaloriju deficitu ko pamata panak ar uzturu... ari muskulu audzetajiem uzturs ir loti svarigs ..

Philip
Viennozimigi 2. variants.. jo tas ir bagats ar oglhidratiem....parejiem variantiem pamata ir olbaltumvielas.... oglhidrati dod kermenim energiju kas atiecigiu nepieciesama kustibaam... protams ari olbaltumvielam ir sava loma organismaa ... bet taam nav pamatuzdevums nodrosinat ar energiju..

misshine
Pie tievesanas muskulmasa nedaudz zudis jebkura varianta - protams ja ta ir vispar uzaudzeta... jebkuram kurs uzaudzejis kadu muskulmasu - tievejot dabiska veidaa (bez kimijas) jarekinas ka neliels % zusis ari muskulmasa....tadel uzturam te ir jabut ipasi precizam lai nezaudetu daudz...

Rrrebeka
Cilvekiem ar sadu problemu bet kuri nav sos ikrus uzaudzejusi ar sporta palidzibu parasti tas ir genetiski iedzimts un tur neko isti nevar darit .... vieniga iespeja ir vispar nenodarbinat kaajas - sedet ratinkreslaa vai gulet gultaa .. jo ikri pie attiecigas genetiskas var augt pat no skriesanas un iesanas... ja tas panakts ar muskulu audzesanas treniniem - tad risinajums butu vairs netrenet ikrus.....
11.06.2014 09:45 |
 
Reitings 13903
Reģ: 18.02.2010
Protams, ka man bija iepriekšējā vakarā makaoni, bet man tomēr ir pa maz

Kā tu nosaki, ka pa maz? Skriešanas laikā jūti izsalkumu, pietrūkst spēka vai kāds cits rādītājs?
11.06.2014 09:47 |
 
Reitings 2792
Reģ: 09.12.2010
Un pēc skrējiena, labāk der tas biezpiens vai omlete?
ā, un, tas ir normāli, ja man neprasās dzert visas tās 2,5h, ūdeni nekad līdz neņemu, kautkā tā ir iegājies, kārtīgi padzeros pirms, -zaļo tēju un 400ml ūdens


OB jau ir abos, bet es izvēlētos biezpienu, jo omletē nepatīk tomēr tā eļļa (pēdējā laikā cenšos izvairīties no ceptiem ēdieniem).

Ja nemaldos, tad kādu 1h varēja iztikt bez dzeršanas treniņa laikā, bet tomēr ir ieteicams uzņemt papildus šķidrumu, bet 2,5H laikā noteikti vajadzētu. :)

Tev neslāpst pēc tam no zaļās tējas vēl vairāk? Es esmu novērojusi, ka man zaļā tēja citreiz uzdzen slāpes.
Bet es esmu par tīru ūdeni. :D
11.06.2014 09:49 |
 
10 gadi
Reitings 4389
Reģ: 30.09.2013
julenok
biceps un triceps ir mazas muskulu grupas .. pleci var teikt videjaa... gadijuma nav ta ka instrumentu nbevari notuert tadel ka nav energijas jo parak daudz energijas patere treninus arpus darba? jaskatas tiesi kadas kustibas ir sim instrumentam jo piemeram sporat zale tu atstrada konkretu kustiibu un citaas kustibaas tas vairs nevar iet tik raiti.. piemeram es reiz piedalijos spekaviru sacensibaas - zaale trenejos virs galvas celt stieni bet sacensibas bija jacel balkis .. biski savadaks tveeriens un kustiba - un uzreiz piesledzas ari minimali citi muskuli un pec sacensibam jut ka saap lai ari pec sporat zales neka ipasi nesaap...
uz speeku bus ap 6 atkartojumi ... ap 20 ir jau izturiiba ne tik daudz speks
11.06.2014 09:52 |
 
Reitings 2792
Reģ: 09.12.2010
Kā tu nosaki, ka pa maz? Skriešanas laikā jūti izsalkumu, pietrūkst spēka vai kāds cits rādītājs?


Gan izsalgums, gan pietrūkst spēks, bet biežām pēc spēka to jūtu.

Es esmu no tiem lielajiem ēdājiem, es nevaru dienā pārtikt tikai no retas, vieglas pārtikas un censties vakarā labu treniņu noskriet, varbūt tāpēc man tā. :)
11.06.2014 09:53 |
 
10 gadi
Reitings 4389
Reģ: 30.09.2013
misshine
pec skrejiena biezpiens nebus labakais variants.. tadel jo tas leeni uzsucaas.. tas ir kazeina proteins.... uzsucaas ja nemaldos 4-5 h.. bet piemeram sukalu olbaltumvielas uzsucaas 30 min.... un kad organisms ir iztuksots no baribas vielam - tas japabaro max atri... ar atri uzsucosam olbaltumvielam un oglhidratiem ar augstu glikenisko indeksu.... ip[asi tas attiecas uz tiem kas doma par muskulu masu
11.06.2014 09:54 |
 
Reitings 13903
Reģ: 18.02.2010
Pamanīju atbildi - tu jūti izsalkumu.
misshine, vispirms vajag precizēt, par ko ir runa - par pusmaratonu sacensību režīmā un 2,5h skrējienu treniņa režīmā.
Tur ir liela atšķirība.
Ir treneri, kas uzskata, ka pirms sacansībām nekādas auzu pārslu putras, no tām nav jēgas. Sacensībās ir jāsaņem enerģija tagad un tūlīt, tāda pakāpeniskā izdalīšanās no saliktajiem OH neko nedos.
Sacensībās pirms skrējiena uzņemto ātro OH enerģija tiek izmantota distances sākumā, pēctam uzturēta ar enerģijas želējām.
Treniņš - tā ir cita lieta.
11.06.2014 09:54 |
 
Reitings 837
Reģ: 22.05.2012
Ok, tad ņemu biezpiena variantu. :D
Tur tā lieta, ka neslāpst, kā pieceļos no rīta, tad kādu puslitru vairāk pat līdz skrējienam esmu uzņēmusi. Kad noskrienu, dzert pat īpaši neprasās, piemērām, tādās dienās kā šī, kad nav karsts, apmācies. Karstajās dienās gan pēc skrējiena iztempju 2 glāzes ar ūdeni. :)
ō, no zaļās tējas man gan neslāpst. Drīzāk pretēji, neko vairāk negribas.

Katrā ziņā, tenkjū
11.06.2014 09:55 |
 
10 gadi
Reitings 4389
Reģ: 30.09.2013
womankind
+++ ... loti daudzkas atkarigs tiesi kadel un ka skrien... ja sacensibaas tad cita lieta.. ja parasta tipinasana tad jau savadaak
11.06.2014 09:57 |
 
10 gadi
Reitings 4389
Reģ: 30.09.2013
Philip
izlasi ludzu nedaudz atpakalj manu komentaru par biezpienu
11.06.2014 09:58 |
 
Reitings 2872
Reģ: 26.10.2012
mans mērķis ir lai ķermenis ir stingrs :D galveno uzsvaru liekot uz ķermeņa apakšu - kājas utt, jo tas ir tas, kas man sevī nepatīk visvairāk.
ir man mazliet arī jāsakaŗto savs uzturs (ko cenšos). Bet nu vispār mērķis ir, kā jau teicu, lai augums ir stingrs. Tāpēc interesē cik bieži jāapmeklē zāle. Bet nu laikam tas jau ir katram indiviuāli. Vienkārši bail, ka vienu nedēļu 3/4 reizes un otru 2 reizes nebūs par maz, un nekāds progress nenotiks...
bet nu jebkurā gadījumā es sevi mierinu ar domu, ka tas tikuntā ir labāk nekā nekas :D
11.06.2014 10:00 |
 
10 gadi
Reitings 4389
Reģ: 30.09.2013
fejja
ar vardu stingrs - doam nomest liekos kg vai iegur muskulu reljefinju?
11.06.2014 10:01 |
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits