Sveiki
Redzu, ka forumā daudz jautājumi par tievēšanu, muskuļu audzēšanu, presīti, pareizu uzturu utt... bet ~90% atbildes diemžēl ir nekompotentas... un jautājuma autors var nonākt tādā kā apburtā lokā kas ir kas ..
Ņemot vērā Savu vairāku gadu pieredzi un uzkrātās zināšanas – atļaušos izklāstīt īsu skaidrojumu par visbiežāk uzdotajiem jautājumiem...
Tievēšana – visa pamatā ir kaloriju deficīts (uzņem mazāk nekā patērē) + ņemot vērā ikdienas kustību daudzumu - klāt kardio.. lai izvairītos no iespējamām veselības problēmām un aprastu arī turpmāk ar dzīvesveidu (lai noturētu sasniegto pareizi jāēd arī pēc mērķu sasniegšanas) šo deficītu vēlams panākt pareizi sabalansējot uzturu ... pa lielam šo deficītu panāk uz 1 uzturvielas rēķina un minimāli uz vēlvienas.. neievērojot pareiza uztura principus parasti pa maz uzņem olbaltumvielas un labos taukus + var sanākt ka ar visu sportošanu kalorijas joprojām ir proficītā (uzņem vairāk nekā patērē) un attiecīgi gaidītais rezultāts izpaliek... vienkārši badoties nebūs tas labākais variants.. – par olbaltumvielu un labo tauku lomu normālas organisma funkciju nodrošināšanā var izlasīt atsevišķi.
Muskuļu audzēšana – obligāti jāievēro pareizi sabalansēts uzturs + pareizs treniņš + pilnvērtīga atpūta (tai skaitā vēlama kaitīgo ieradumu neesamība)... ~ 70% rezultāts ir atkarīgs tieši no uztura pareizības un tikai pārējie ~ 30% no treniņa utt.. neievērojot pareizu uzturu parasti stipri pa maz uzņem olbaltumvielas un labos taukus.. olbaltumvielas tautas valoda runājot ir visa ķermeņa „ķieģelīši” – arī muskuļu ķieģelīši .. tas nozīmē ja muskuļiem nesniedz visas vajadzīgās uzturvielas tie nespēj pat fizioloģiski augt lai kā trenētos jo nav šī ”būvmateriāla” .. vēl neviens atlēts nav izaudzis neievērojot pareiza uztura principus – viela pārdomām kas vēl šaubās.. un Es te nerunāju tikai par tiem kas kāpj uz sacensību skatuves (tas būtu atsevišķs stāsts) – bet gan par visiem kas cenšas kautko uzaudzēt no liesās muskuļmasas..
Presīte – vistiešākajā mērā saistīta ar tauku % ķermenī.. lai cik laba presīte būtu, ja pa virsu būs tauku slānītis - to neredzēt.. tauku % koriģē ar uzturu (skat piem. „tievēšana”)..
Vingrojumi – sīkumos neiedziļināšos jo treniņprogrammas ir daudz un dažādas un te jāņem vērā ļoti daudzi individuāli faktori .. attiecīgi ne vienmēr būs pareizi ņemt kādu svešu programmu no piemēram interneta – nepārzinot specifiku.. bet pavisam īsi sakot – muskuļus iedala muskuļu grupās.. katrai muskuļu grupai ir savs atjaunošanās ātrums .. trenējoties biežāk par šo atjaunošanās ātrumu – rodas pārslodze un muskuļi aug lēnāk vai vispār neaug vai pat regress no sasniegtā.. amatieriem treniņprogrammās parasti liek katru muskuļu grupu 1x nedēļā , visus muskuļus sadalot pa 3-4 treniņiem..
Par proteīnu - Vārds „protein” tulkojumā no angļu valodas – olbaltumvielas. Olbaltumvielas vairāk vai mazāk ir praktiski jebkurā pārtikas produktā. Paņemsim kā piemēru populārāko proteīna veidu „whey” jeb Latviešu valodā sūkalu olbaltumvielas.. šo proteīnu iegūst no sūkalām – šķidrums kas paliek pāri no siera ražošanas.. to filtrē atdalot vērtīgās olbaltumvielas un izkristalizē pulverveida.. nereti pievieno klāt visādus vitamīnus, iepako un ved uz tirdzniecību.. šis uztura bagātinātājs nav obligāti vajadzīgs – tas tikai atvieglo dzīvi tiem kuriem ar pārtiku fiziski grūti uzņemt vajadzīgo olbaltumvielu daudzumu.. piemēram nenoliedzami ka apēst 7-8 olas būs grūtāk nekā izdzert 250ml kokteili... šie uztura bagātinātāji ir tās pašas olbaltumvielas kas pārtikā bet tikai citā agregātstāvoklī (pulverveida – līdzīgi kā piemēram milti) – lai to vieglāk uzņemt.
p.s.- starpcitu - vēsturē sākotnēji šie pulveri bija domāti tikai kosmonautiem kuri nevar paņemt līdzi pārtiku ilgam laikam bet vajag sevi apgādāt ar uzturvielām.. tikai pēctam pārgāja uz bodybuilding indrustiju
par kaloriju un uzturvielu skaitīšanu – ļoti bieži pārspīlēts temats .. jā ir svarīgi šie cipari bet reāli dzīvē svēršana un skaitīšana ir tikai 1-2 pirmās nedēļas.. pēc šī laika viss jau redzams uz aci un nav vairs nekas jāsver vai jāskaita.. tas pats ir ar produktu sastāviem – biežāk lietotajiem produktiem ar laiku jau no galvas viss zināms kas katrā iekšā.. tāpat ir daudzas mājaslapas kas aiztaupa šo rēķināšanu – vienkārši ievadot pie attiecīgā produkta apjomu un tā pati aprēķina visu nepieciešamo.. kā arī ja kāds zinošs cilvēks sastāda individuālo uztura plānu – tajā viss būs iekšā ko un cik ēst..
uztura sakārtošana – ja pats sīki un smalki nepārzin šo jomu - silti iesaku griezties pie kāda zinoša cilvēka lai sastāda tieši Tev individuālu uztura plānu .. jo šīs uztura lietas ir ar tik daudz niansēm (uzsūkšanās ātrums, glikēniskais indekss, ēdienreižu skaits un laiki, treniņa laiks, mērķis, ēdienu gaume utt.) ka katram tā būs vairāk vai mazāk atšķirīgas.. piemēram kas vienam tievēšana tas citam jau var būt aptaukošanās.. attiecīgi nebūs tas pareizākais variants ņemt svešu programmu un darboties pēc tās... arī par izmaksām (dārgumu) pareizam uzturam ir nereti pārspīlēts uzskats sabiedrībā – bieži vien ēst sabalansēti pareizi ir pat lētāk nekā ēst visu kas pagadās.. turklāt darīt lietas pareizi vienmēr būs lētāk nekā gadiem bakstīties neko nesasniedzot .....
Ja rodas kādi jautājumi – droši jautājiet / jautājat
Veiksmīgu dienu