Nolēmu izveidot diskusiju par dažādajām kontracepcijas metodēm, kas mūsdienās aktuālas, un salīdzināt to efektivitāti. Uzreiz gan jāuzsver, ka ļoti daudz atkarīgs no metožu lietošanas pareizības un precizitātes.
Pieņemsim, ka dota simt sieviešu liela grupa, no kurām visām ir regulāra dzimumdzīve un visas lieto vienu vienīgu kontracepcijas metodi - tīri statistisks modelis. Nākamajā tabulā esošie skaitļi parāda vidējo nevēlamo grūtniecību skaitu (NGS) aplūkotajā grupā, konkrēto metodi lietojot tipiski un ideālā gadījumā.
Metode NGS, tipiski, NGS, ideāli
Olvadu pārsiešana 0,5 0,5
Vazektomija 0,15 0,1
Hormonālā spirāle 0,2 0,2
Hormonālais riņķis 9 0,3
Perorālās tabletes 8 0,3
Prezervatīvi 15 2
Pārtrauktais dzimumakts 18 4
Kalendārā metode 1,8 0,6
Dabiski 85 85
(datu avots - Vikipēja)
Kādus secinājumus varam izdarīt no šīs tabulas?
Pirmkārt, vairuma metožu kontraceptīvā efektivitāte lielā mērā ir atkarīga no to pareizas pielietošanas (prezervatīva pareiza uzvilkšana, pārtrauktā dzimumakta atbilstoša veikšana u.tml.). Arī hormonālie riņķi un tabletes nemaz nav tik droši realitātē, jo dažādu iemeslu dēļ organismā var nenokļūt aktīvās vielas (gremošanas traucējumi, piemēram). Pārsteidzoši, ka kalendārā metode ir krietni drošāka par prezervatīviem, protams, ar nosacījumu, ka sieviete pazīst savu ķermeni un veic rūpīgu plānošanu.
Otrkārt, pārtrauktais dzimumakts, kaut iecienīta, tomēr ir ļoti nedroša metode, un statistika to daļēji demonstrē. Lai arī ideālā gadījumā arī skaitliski šī metode ir tikai divas reizes riskantāka par prezervatīviem, tomēr ne visi vīrieši to pārvalda, tādēļ noteikti ieteicams lieki neriskēt. Šī varētu būt piemērota tikai tām sievietēm, kuras nebiedē doma par nokļūšanu mātes godā.
Treškārt, vairākas metodes var apvienot, tādējādi vēl vairāk mazinot risku. Ja, piemēram, sieviete lieto perorālo kontracepciju, bet vīrietis - arī prezervatīvu, tad gada laikā grūtniecība iestāsies aptuveni tikai vienai no 16 600 sievietēm. Savukārt - tas būs vairāk kā interesants fakts - sterilizētai sievietei un sterilizētam vīrietim, kurš vēl turklāt lieto prezervatīvus, varbūtība nokļūt vecāku godā ir 0,0000001 jeb gada laikā tikai viens no desmit miljoniem pāru ko tādu varētu piedzīvot.
No visām aplūkotajām metodēm vienīgi prezervatīvi nodrošina daļēju (ne pilnīgu!) aizsardzību pret seksuāli transmisīvām slimībām, tādēļ aicinu visas lasītājas būt atbildīgām un cienīt sevi un savu veselību. Īpaši piesardzīgām jābūt, stājoties dzimumattiecībās ar nepazīstamu partneri.
Mans personīgais viedoklis ir tāds, ka vairumam sieviešu vēlams lietot perorālās kontracepcijas tabletes, jo tās ne vien sniedz kontraceptīvo efektu, bet arī mazina PMS simptomus, uzlabo ādas stāvokli, mazina risku saslimt ar ļaundabīgajiem audzējiem. Protams, šai metodei ir arī savi trūkumi, piemēram, paaugstināts vēnu trombozes risks.
Kādu kontracepcijas metodi esat izvēlējušās jūs? Vai, jūsuprāt, tā ir ērta un pietiekami droša un ērta?