Manis kopētajos tekstiņos bija rakstīts, ka valstī jānostrādā vismaz viens gads, lai saņemtu iemaksāto sociālo nodokli - par to gan atceries. Un es īsti nezinu, kāda sistēma ir UK...
Bet 2. līmenis vismaz Latvijā ir obligāts. Automātiski no Latvijā nopelnītās naudas daļa aizplūst uz 2. līmeni bankās.
Bankas kā tādas tiek ļoooti rūpīgi kontrolētas visur pasaulē!
Pensijas pārvalda pilnīgi atsevišķs bankas meitas uzņēmums, piemēram, SEB bankā tas IPAS "SEB Wealth Management". Līdz ar to šie līdzekļi bankās stāv pilnīgi nost no citiem apgrozāmajiem līdzekļiem, ko banka izsniedz, piemēram, kredītos. Šie meitas uzņēmumi šo sociālo naudu drīkst ieguldīt tikai ļoti drošos tirgos/uzņēmumos/darījumos.
Tomēr Swedbankai ir, piemēram, plāns "Dinamika", kur naudu iegulda arī nedaudz riskantākos tirgos. Ir iespēja ko nedaudz zaudēt, bet ir iespēja arī iegūt lielāku peļņas procentu.
Bet par vēl vienu drošības garantu var uzskatīt to, ka banka un portfeļu pārvaldītāji paši gribēs pelnīt vienmēr, līdz ar to viņi strādās kā negurdi, lai no ieguldītās naudas izspiestu maksimālo labumu. Līdz ar to nauda pelnīs un vismaz turēs līdzi inflācijai.
3. līmenis ir tad, kad ieguldi privātajā pensiju fondā. Pati brīvprātīgi skaitīsi iekšā, naudu ieguldīs obligācijās, tirgos, un nauda būs apritē. Līdzīgi kā parastos ilgtermiņu ieguldījumos.
Gadījumā, ja banka bankrotē, valsts vienmēr un visur atmaksās summu garantētās summas ietvaros - 100 000 euro.
Bet tā kā pensiju nauda figurē pilnīgi atsevišķā meitasuzņēmumā, bankrots to, manuprāt, nekādīgi neskar.