Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Krievu valoda Latvijā

 
Reitings 242
Reģ: 20.01.2022
Kā jums šķiet? Vai Latvijā darba vietā tev obligāti var likt izmantot krievu valodu? Man paziņa ir klientu konsultante lielveikalā! Viņa nevēlas izmantot šo valodu, jo ir pret! Taču priekšniece uzstāj ka ir jārunā krievu valodā
04.12.2022 08:23 |
 
Reitings 1821
Reģ: 27.04.2022
Mellenite @ 04.12.2022 08:23
Kā jums šķiet? Vai Latvijā darba vietā tev obligāti var likt izmantot krievu valodu? Man paziņa ir klientu konsultante lielveikalā! Viņa nevēlas izmantot šo valodu, jo ir pret! Taču priekšniece uzstāj ka ir jārunā krievu valodā

Manuprāt, nē,😕 bet diemžēl tā ir.
Es balsotu, lai krievu valodu aizstāj ar angļu valodu.🙃Ir apnicis, ka latviešiem ir jāpielāgojas, krievu vajadzībām.😒
04.12.2022 08:30 |
 
Reitings 1033
Reģ: 27.02.2022
Tas pats jau ir medicīnā. Citas valstīs pie ārsta, ja nesaproti valodu, tad pats vainīgs un meklē tulku. Bet šeit pacients un priekšniecības liek justies vainīgam, ja nezini krievu valodu. Cerams mana un jaunā paaudze šo visu izbeigs.
Es parasti runāju latviski, ja redzu ka galīgi nesaprot, tad stāstu lauzītāja krievu valodā.
Prieks ka Ukraiņi kuri nāk zin vairāk latviešu valodu nekā dažs krievs kurš te dzimis un audzis.
04.12.2022 09:04 |
 
Reitings 95
Reģ: 05.11.2022
Protams, ka var likt to izmantot. Ja cilvēks nezināja, ka Latvijā klientu apkalpošanā krievu valoda ir bez maz vai obligāta, tad diemžēl pats vainīgs un jāmeklē darbu, kurā nav kontakta ar cilvēkiem.
04.12.2022 09:21 |
 
10 gadiPatīk
Reitings 3681
Reģ: 31.10.2010
Es nestrādāju ar cilvēkiem, man krievu valoda nav jāizmanto. Bet klientu apkalpošanas jomā tā būs prasība gandrīz visur. Var jau čīkstēt un uzstāt uz savu latviskumu, bet prasība pēc krievu valodas zināšanām tik ātri neizsīks.
04.12.2022 10:30 |
 
Reitings 1475
Reģ: 01.11.2022
Latvijas Satversmē latviešu valoda ir nostiprināta kā vienīgā valsts valoda.
Lai paziņa runā angliski, ja nākas runāt ar tiem, kuri nesaprot latviešu valodu.
Darba devēji nedrīkst pieprasīt runāt krievu valodā, bet diemžēl visai bieži to pieprasa.
Dažās ārvalstīs, ja nezini vietējo valodu, tad sanāk izmantot google translate vai žestus. Piemēram, spāņi šķauda virsū angļu valodai. Reti kurš runā angliski. Francijā daudzviet ir tāpat.
https://zinas.tv3.lv/latvija/ar-jaunu-likumu-plano-butiski-ierobezot-krievu-valodas-lietosanu-tas-attiektos-ari-uz-reklamam-ligumiem-un-rekiniem/?utm_source=copy_link&utm_medium=social&utm_campaign=share_buttons
04.12.2022 11:23 |
 
Patīk
Reitings 2677
Reģ: 08.05.2022
Tas ir tik ļoti nepareizi, mēs dzīvojam Latvijā, bet darba vietā tevi nepieņems dēļ krievu valodas nezināšanas. Citās valstīs tā ir Tava problēma, ja nezini valsts valodu, tad ņem tulku, bet šeit tik daudz cilvēki nav paņemti darbā, jo nepārzini otru valodu. Ir protams nozares kur reāli ir nepieciešamas zināšanas citās valodās, angļu, krievu, bet te bieži kā obligātā tiek uzspiesta gandrīz visur. Pirms gadiem 7 kad meklēju pirmo savu darbu, mēģināju apģērbu veikalā un tikai vienā vienīgā veikalā man priekšniecība teica, ja nezini krievu valodu, nesatraucies, tā nav Tava problēma un Tev nav pienākums tajā sarunāties ar klientu. Bet būsim reāli, šī valoda vēl ilgi būs kā obligātā darbavietās un ar to ir jārēķinās.
04.12.2022 11:24 |
 
Reitings 1310
Reģ: 19.07.2019
Jo vairāk cilvēku runās krieviski tikai tāpēc, ka otrs cilvēks ir krievs, jo mazāka būs motivācija mācīties latviešu valodu. Nav pareizi atteikt cilvēkam darba vietu tikai tāpēc, ka viņš nezina krievu valodu. Ceru, ka nākotnē šī tendence iznīks. Valodu zināšanas ir bagātība, bet nav pareiza cilvēku diskriminācija.
Pēdējā laikā es principa pēc runāju latviski ar visiem krievvalodīgajiem. Dzīvoju Daugavpilī, tāpēc te krievu valoda dominē visur. Pārvācoties uz šejieni pati nemanot sāku visur, piemēram, veikalos runāt krieviski, bet tad sapratu, ka man nav tas jādara. Cilvēks neprot latviski, dzīvojot Latvijā? Nav manas problēmas. Ja cilvēks, kurš visu dzīvi ir pavadījis Latvijā, tad latviešu valodas nezināšana parāda necieņu pret valsti.
04.12.2022 15:17 |
 
Reitings 95
Reģ: 05.11.2022
Nav pareizi atteikt cilvēkam darba vietu tikai tāpēc, ka viņš nezina krievu valodu. Ceru, ka nākotnē šī tendence iznīks. Valodu zināšanas ir bagātība, bet nav pareiza cilvēku diskriminācija.

Apkalpojošajā sfērā prasība zināt valodu, kuru lieto 30-40% valsts iedzīvotāju + liels skaits tūristu no krieviski runājošām valstīm, ir pamatota un nekādā veidā nav kvalificējama kā diskriminācija. Vai darba devējs to prasa vai nē jau ir individuāli.
Man gan šķiet, ka tēma ir par kaut ko citu - valodu prot, taču negrib to lietot. Katram ir savas politiskās pārliecības, un vienmēr var atrast kādu cilvēku grupu, kuriem politikas dēļ kaut ko savā darbā izdarīt sliktāk vai atteikt servisu vispār. Manuprāt, tas ir visai zemiski, un tas var arī būt iemesls no darbinieka atvadīties.
04.12.2022 15:54 |
 
Reitings 3441
Reģ: 01.03.2022
YaeMiko @ 04.12.2022 09:04
Tas pats jau ir medicīnā. Citas valstīs pie ārsta, ja nesaproti valodu, tad pats vainīgs un meklē tulku. Bet šeit pacients un priekšniecības liek justies vainīgam, ja nezini krievu valodu. Cerams mana un jaunā paaudze šo visu izbeigs.
Es parasti runāju latviski, ja redzu ka galīgi nesaprot, tad stāstu lauzītāja krievu valodā.
Prieks ka Ukraiņi kuri nāk zin vairāk latviešu valodu nekā dažs krievs kurš te dzimis un audzis.

Te jau rakstīja - valodu zināšana ir bagātība.
Bet es pilnībā atbalstu nerunāšanu krieviski, bet angliski savā valstī, it sevišķi, ja šis pārstāvis valstī uzturās gadiem (nerunājot par ārzemju krievvalodīgajiem - bet Latvijā dzīvojošiem). Arī vecajām babuļām bija gana daudz laika latviešu valodu iemācīties dzīvojot visu dzīvi Latvijā. Piemēram, tai pašā Anglijā pilns ar dažādu tautību pārstāvjiem no visām malām, reāli uz katra stūra, bet ja nemāki angliski - ej ieskrieties, ne pie āsta aiziesi, ne banku. Centīsies lauztā valodā palīdzēt cik var, bet vienmēr angliski. Tad kāpēc lai mēs runātu krieviski?
Mājās vai savā starpā runā kā vēlas, bet ne publiskā telpā, Latvijā gadiem dzīvojušie.
04.12.2022 16:04 |
 
Reitings 275
Reģ: 29.03.2021
ilze01 @ 04.12.2022 15:54

Apkalpojošajā sfērā prasība zināt valodu, kuru lieto 30-40% valsts iedzīvotāju + liels skaits tūristu no krieviski runājošām valstīm, ir pamatota un nekādā veidā nav kvalificējama kā diskriminācija. Vai darba devējs to prasa vai nē jau ir individuāli.
Man gan šķiet, ka tēma ir par kaut ko citu - valodu prot, taču negrib to lietot. Katram ir savas politiskās pārliecības, un vienmēr var atrast kādu cilvēku grupu, kuriem politikas dēļ kaut ko savā darbā izdarīt sliktāk vai atteikt servisu vispār. Manuprāt, tas ir visai zemiski, un tas var arī būt iemesls no darbinieka atvadīties.

Es dzīvoju Somijā un šeit oficiālās valodas ir divas - somu un zviedru. Bet zviedru valodu šeit neprasa nekur. Zviedri tāpat runā angliski, jo somi vienkārši nerunā zviedriski. Ja tu veikalā/ restorānā sāksi runāt zviedriski, tev vienkārši prasīs runāt angliski.
Es pat šeit esmu sastapusi krievus, kas somiem uzstāj runāt krieviski, bet somi viņus pasūta pāris mājas tālāk
04.12.2022 16:22 |
 
Reitings 1460
Reģ: 10.02.2016
jfhdjhgjfjsnk
05.12.2022 07:49 |
 
Patīk
Reitings 1739
Reģ: 24.05.2019
Visi ukraiņi, ko man šeit ir nācies sastapt, runā krieviski, bet nerunā angliski. Vairākām ex psrs tautām, it īpaši slāvu, vienojoša joprojām ir krievu valoda, nevis angļu. Kad nākamreiz principa pēc atsakaties runāt krieviski, padomājiet par to, ka jums priekšā var būt ukraiņu bēglis.
05.12.2022 08:38 |
 
Reitings 4904
Reģ: 11.08.2022
Manuprāt, viss vairāk atkarīgs no priekšniecības. Jā, veikalam, uzņēmumam ir papildus ienākumi, ja darbinieks runā krieviski ar krieviski runājošo, visticamāk, klients vairāk nopirks.
Pazīstu dažus krievus, kam nepatīk, ja nerunā valsts valodā /vienalga kādas tautības cilvēks, kas tur dzīvo ilgstoši/. Protams, pretējo gadījumu diemžēl ir vairāk.
Nebrīnos, ka drīz nāksies mācīties ukraiņu valodu 😅 vienreiz manā miestā 2 ukrainietes uztaisīja skandālu, ka ar viņām nerunā ukrainiski. Citi ukraiņu bēgļi jau pēc pāris mēnešiem runā latviski bez aizķeršanās.
Ar piekšniecību būs grūti, ko padarīt. Var jau klientiem teikt, ka krievu valodu ne visai (saproti, proti) un labāk angļu. Domāju, būs, kas sazināsies arī angļu valodā /nerunājot par noteiktām vecuma grupām/
Viss jau ir atkarīgs kāds cilvēks būs priekšā
Un kā te minēja, varbūt tas ir ukrainas bēglis. To nevar zināt, tāpēc nezinu, cik ir jābūt kategoriskam
05.12.2022 09:10 |
 
Reitings 159
Reģ: 26.08.2015
Kamēr valsts nesāks likt lielus sodus par prasību pēc krievu valodas, tikmēr nekas nemainīsies. Santīmu skaitītāji vienmēr varēs teikt, ka pārdod vairāk, ja runā ar krieviem krieviski. Tā tas ir, bet rezultātā mums ir 100-tiem tūkstoši iedzīvotāju, kas nemaz netaisās mācīties latviešu valodu.
05.12.2022 10:51 |
 
Reitings 4904
Reģ: 11.08.2022
Lapsukins @ 05.12.2022 10:51
Kamēr valsts nesāks likt lielus sodus par prasību pēc krievu valodas, tikmēr nekas nemainīsies. Santīmu skaitītāji vienmēr varēs teikt, ka pārdod vairāk, ja runā ar krieviem krieviski. Tā tas ir, bet rezultātā mums ir 100-tiem tūkstoši iedzīvotāju, kas nemaz netaisās mācīties latviešu valodu.

Domāju, ka veikali ir mazākais. Nevienam nav jautājumu, kā viņi tiek galā valsts iestādēs, kārto dokumentus utml? Kamēr tur tiek galā, viss ok. Latviešu valodu nevajag
05.12.2022 10:58 |
 
Reitings 1475
Reģ: 01.11.2022
Motherofdragons @ 05.12.2022 08:38
Visi ukraiņi, ko man šeit ir nācies sastapt, runā krieviski, bet nerunā angliski. Vairākām ex psrs tautām, it īpaši slāvu, vienojoša joprojām ir krievu valoda, nevis angļu. Kad nākamreiz principa pēc atsakaties runāt krieviski, padomājiet par to, ka jums priekšā var būt ukraiņu bēglis.

Man pazīstamie ukraiņi atvainojas, ka nerunā latviski vai angliski, un pasaka, ka viņi ir ukraiņi no Ukrainas. Arī parunā ukrainiski pirms pāriet uz krievu valodu. Tad pret viņiem ir ļoti laba attieksme. Ukraiņi nevēlas, lai par viņiem domā, ka tie ir krievi. Diemžēl, daudzi ukraiņi zina tikai vienu svešvalodu - krievu val.
05.12.2022 20:50 |
 
Reitings 508
Reģ: 25.10.2012
Diemžēl tāda situācija ir izveidojusies, jo standarta krievs ir diezgan nekaunīgs, bet latvietis ir pazemīgais tips, ja pa ceļu iet 3 latvieši un viens krievs, tad visi runā krieviski, kaut arī tas krievs saprot latviski. Ir protams arī normāli krievi, bet tie jau sen ir iemācījušies un runā latviski, cits pat bez jūtama akcenta.
Ukraiņi izskatās reti kurš māk angļu valodu, bet visi saprot krievu. Būtībā jau tie, kas gribēs ātri iemācīsies latviski un integrēsies sabiedrībā, pa TV jau rāda, kur cits 3 mēnešos jau diezgan labi saprot. Tie, kas nemācīsies, tāpat drīz aizbrauks atpakaļ, vai arī nonāks tajā pašā statusā kā krievu babuļas, respektīvi, šiem nevajag izklāties, lai tiek galā kā grib.
05.12.2022 21:07 |
 
Reitings 95
Reģ: 05.11.2022
Stefania @ 04.12.2022 16:22

Es dzīvoju Somijā un šeit oficiālās valodas ir divas - somu un zviedru. Bet zviedru valodu šeit neprasa nekur. Zviedri tāpat runā angliski, jo somi vienkārši nerunā zviedriski. Ja tu veikalā/ restorānā sāksi runāt zviedriski, tev vienkārši prasīs runāt angliski.
Es pat šeit esmu sastapusi krievus, kas somiem uzstāj runāt krieviski, bet somi viņus pasūta pāris mājas tālāk

Nu te mēs atkal sākam iet pa apli - somi vienkārši nerunā zviedriski. Nevis runā, bet politikas dēļ atsakās ar zviedriem sarunāties zviedriem ērtākā valodā.
Es personīgi šaubos, ka cilvēki sāks mācīties latviešu valodu, jo pārdevēja ar viņiem nerunāja krieviski. Cik liela nozīme jūsu dzīvē ir sarunām ar pārdevēju? Jo īpaši, ka šeit iesaka runāt ar krieviem tieši angļu valodā, nevis latviešu.
06.12.2022 13:08 |
 
Reitings 1081
Reģ: 31.08.2022
Motherofdragons @ 05.12.2022 08:38
Visi ukraiņi, ko man šeit ir nācies sastapt, runā krieviski, bet nerunā angliski. Vairākām ex psrs tautām, it īpaši slāvu, vienojoša joprojām ir krievu valoda, nevis angļu. Kad nākamreiz principa pēc atsakaties runāt krieviski, padomājiet par to, ka jums priekšā var būt ukraiņu bēglis.

Bēgļi liela daļa jau cenšas paši runāt latviski.
06.12.2022 14:15 |
 
10 gadi
Reitings 40
Reģ: 07.02.2011
Nav tiesību pieprasīt,lai runā krievu valodā,ja nav darbs nav saistīts ar ārzemniekiem ( ne tiek,kas te dzīvo jau 20 gadus) Es pati šo valodu neizmantoju un nekad neizmantošu. Labprāt vispār aizmirstu.
Ikdienā sastopu ļoti daudz ukraiņu meitenes. Ir tādas, kas iebilst, ka ar viņām nerunā krieviski,ir tādas,kas uzreiz pāriet uz angļu valodu un ir arī tādas,kas ļoti cenšas runāt latviski.
06.12.2022 15:32 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits