Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Fobija no bērēm

 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
5 gadus no tādiem pasākumiem ir izdevies veiksmīgi izvairīties, bet nu ir gadījies tā, ka parīt jādodas uz bērēm. Tādas īstas, tradicionālas bēres ar atvērto zārku, kapliču un visu pārējo, kas pie tā piedienas. Un te nu ir problēma - man no tā ir neizsakāmi bail. Pēdējās bēres, kurās piedalījos, bija tēta bēres pirms pieciem gadiem. Pēc tam man pusgadu sapņos rādījās visādi brīnumi, miruši cilvēki, kas skrēja pakaļ, vilka projām un darīja sev galu turpat manā acu priekšā. Nemaz nerunājot par fiziskām reakcijām. Jau tagad, iedomājoties vien par gaidāmo, jūtu kā sāk raustīties nervi (pēc tēta bērēm šis bija ļoti akūti, dzēru spēcīgas nervu zāles, lai raustīšanās beigtos). Pašas bēres vēl mani tā neietekmētu kā tas līķis un atvērtais zārks... Neiet nav opcija, jo radinieks.

Varbūt ir kādi ieteikumi kā mazināt simptomus/izvairīties no tiem? Kādas nomierinošas zāles pirms tam, lai būtu vienalga?

P.S. Uzsvars tieši uz šo fobiju un simptomiem, ko tā raisa, jo šoreiz man paša šī cilvēka aiziešana nekādu traumu nav radījusi; reakcija nav saistīta ar zaudējumu, bet gan ar asociācijām.
31.08.2014 21:27 |
 
Reitings 75
Reģ: 29.08.2014
varētu sākt ar pieaugšanu.
31.08.2014 21:32 |
 
Reitings 72
Reģ: 31.08.2014
Da labi..... man kādu nedēļu pēc bērēm parasti bija nedēļu bail vienai mazgāties vannas istabā, bija fobija, ka kāds no mugurpuses mani sagrābs. :D
Reiz mana omīte teica, ja grib, lai uz visiem laikiem šādas fobijas pazūd, esot jāpieiet pie zārka un jāpieskaras līķim pie kājas. Lai cik tas drausmīgi nebūtu, saņēmos vīramātes bērēs un tiešām to izdarīju. Tici, vai nē, bet tagad varu iet mierīgi uz bērēm bez fobijām.
31.08.2014 21:35 |
 
Reitings 5629
Reģ: 20.06.2010
teeva beeres jau pashas par sevi ir briesmiigas, nejau tikai deel liikja, bet,ka viens no taviem vecaakiem miris. Gan jau tapeec tev toreiz bija tik saasinaati viss.
varbuut vnk neej ieksaa kaplichaa vai nostaajiem kkur malinjaa, lai nav jaaskataas un jaaredz to liikji. nopeerc kaaadus baldrijaanjus.
31.08.2014 21:36 |
 
Reitings 3379
Reģ: 29.01.2009
Neej iekšā kapličā un pie bedres arī stāvi tālāk, lai zārku neredzi.
31.08.2014 21:36 |
 
Reitings 2804
Reģ: 07.10.2012
Pašas bēres vēl mani tā neietekmētu kā tas līķis un atvērtais zārks... Neiet nav opcija, jo radinieks.

Pat ja radinieks, pie atvērtā zārka obligāti jāiet nav. Pati gan eju vienmēr, bet esmu redzējusi, kā radinieki izvēlas nepieiet klāt.
Par tām bailēm - Tev radinieks bija tuvs? Man jau šķiet, ka tās pat nav bailes tavā gadījumā, vienkārši nepatika, jo esi zaudējusi ļoti tuvu cilvēku..
31.08.2014 21:36 |
 
Reitings 2267
Reģ: 01.06.2014
Pašas bēres vēl mani tā neietekmētu kā tas līķis un atvērtais zārks...

Neesmu bijusi Latvijas bērēs, tāpēc nezinu, kas, kā konkrēti notiek, bet nav iespējas neiet tik tuvu klāt, lai redzētu atvērto zārku, līķi? Būt bērēs, bet atrasties kaut kur nomaļus, aiz citiem cilvēkiem u.tml.?

Padomā, kāpēc tev tā notiek un noskaņo sevi uz to, ka šoreiz tas nenotiks. Ja šīs bailes izpaudās tikai tēva bērēs, tad, iespējams, šīs bēres nenesīs tādas emocijas, jo, kā pati saki, par šī konkrētā radinieka zaudējumu tev nav tik stipri pārdzīvojumi. Noteikti neej uz bērēm ar domu, ka sliktā pašsajūta un murgi atkārtosies, izklausās, ka šoreiz zaudējums nav tik personisks kā toreiz, tāpēc tev nav jāuztver visu tik tieši uz sevi. Norobežo sevi no šī notikuma, uzcel tādu kā garīgo sienu starp sevi un nomirušo.

No nomierinošām zālēm, ja tādas vajag, ieteiktu Sedatif PC - homeopātiskās, bezrecepšu zāles.
31.08.2014 21:36 |
 
Reitings 42
Reģ: 21.08.2012
Uzvelc saulesbrilles ! Un neskaties uz zārku.
31.08.2014 21:37 |
 
Reitings 2336
Reģ: 29.01.2009
Man vecmāmiņa teica, ka uz bērēm nav par katru cenu jāiet, ja negrib. Toreiz neaizgāju, izpalika zārks, līķa un neļķu smaka, raudas, utt. Bet pēc tam bija neomulīgi doties apkopt kapu, jo jutos vainīga, ka neatvadījos fiziski.
31.08.2014 21:41 |
 
Reitings 1903
Reģ: 25.04.2010
Man arī ir bail, bet es neteiktu, ka tā ir fobija, jo nekādas reakcijas pēc tam man nerodas.. Es vienmēr izvairos no iešanas klāt zārkam, arī neskatos, man tas nav vajadzīgs. Vienmēr arī stāvu tuvāk izejai, vēroju cilvēku sejas vai jebko, tikai ne zārku.
31.08.2014 21:41 |
 
Reitings 4298
Reģ: 29.01.2009
Izskatās, ka man arī jādodas uz bērēm tieši tajā pašā dienā, kad Tev...
Kapličā iekšā parasti atrodas paši tuvākie un vienā brīdī mācītājs/izvadītājs aicina visus pārējos ienākt atvadīties. Pēdējo reizi, kad biju bērēs, nemaz kapličā iekšā neiegāju, līdz ar to par aizgājušo cilvēku manas asociācijas nebūs ar viņu zārkā, bet gan ar viņu kā dzīvu, jautru un patiesi sirsnīgu cilvēku...
Ja Tev tik ļoti nepatīkamas ir bēres, tad vienkārši neej klāt pie zārka..
31.08.2014 21:43 |
 
Reitings 5481
Reģ: 17.08.2010
Man ir līdzīgi.
Ja mirušais nebija Tev tuvs, tad stāvi pēc iespējas nostāk, domā galvā citas domas, neskaties uz zārku. Man palīdz.
31.08.2014 21:46 |
 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Nu nē, tas sākās jau krietni senāk, esmu šeit arī stāstījusi pāris reizes. Kad mazajās klasītēs (kādā ceturtajā vai tamlīdzīgi) skolotāja izdomāja, ka mums stundu laikā ar visu klasi jāiet uz klasesbiedrenes tēva bērēm (tajā pašā kapličā pie tam). Bet viņš bija pakāries, seja sašķobīta, acis pusvirus un mute pavērta, varēja redzēt mēli. Man tas skats ir tā iesēdies atmiņā, ka kopš tā laika man ir šīs bailes. Man arī nepatīk puķes un nepatīk, ka dāvina ziedus, jo reāli šķiet, ka tie smird pēc bērēm.

Jā, nu tēva bērēs, protams, bija tas viss apvienots ar sāpēm par viņa zaudējumu, bet te tā nav. Respektīvi, radinieks diezgan tuvs, bet nekādu sevišķo jūtu man pret viņu nebija. Nejūtu kā zaudējumu, ja godīgi. Bet apziņa, ka tas līķis tur būs, mani beidz nost. Atliek iedomāties un raustās nervi (cik saprotu, tas ir nervu tiks... ļoti riebīga sajūta).

Atvadīties esot jāiet arī rītvakar, pie līķa jau nu noteikti klāt neiešu, bet man pati tā telpa uzdzen nelabumu. :(
31.08.2014 21:49 |
 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Nu man tā ir vecmamma, jāiet iekšā ir. Mēs - mazmeitas jau arī esam viņai pašas tuvākās, plus vēl meita.
31.08.2014 21:51 |
 
Reitings 969
Reģ: 10.02.2013
nē, nu nav ko teikt- forša skolotāja tev bijusi!
Spīdola, neesi tu vienīgā, kam tādas izjūtas, man ir līdzīgi, ļoti nepatīk, bet dažkārt- kas jādara, tas jādara. Turies, noskaņojies, ka šī būs tā reize, kad pārvarēsi fobiju.
31.08.2014 21:53 |
 
Reitings 149
Reģ: 06.11.2013
skolotāja izdomāja, ka mums stundu laikā ar visu klasi jāiet uz klasesbiedrenes tēva bērēm


Stipri šaubos, vai klasesbiedrene gribēja tādā brīdī redzēt savus klasesbiedrus.
31.08.2014 21:56 |
 
Reitings 3157
Reģ: 19.04.2014
1. Iet uz bērēm nav obligāts pasākums. Pat ja mirušais ir radinieks.
2. Ja tomēr gribās iet, tad var nostāties kaut kur maliņā aiz pārējiem bēru dalībniekiem, tā lai nav iespējams redzēt mirušo.
3. Ir jātiek galā ar savu paraniju par mirušajiem un nāvi kā tādu. Jāiemācās pieņemt, ka nāve nav nekas neparasts. Tad arī nerādīsies murgi ar mirušajiem un rokas netrīcēs. Iesaku aprunāties par šo tēmu ar kādu psihologu.
31.08.2014 21:58 |
 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Stipri šaubos, vai klasesbiedrene gribēja tādā brīdī redzēt savus klasesbiedrus.


es arī šaubos...
31.08.2014 21:59 |
 
Reitings 217
Reģ: 29.03.2010
es arī vecmammas bērēs stāvēju maliņā ar nokārtu galvu vai arī vēroju baznīckungu un pārējo cilvēku sejas. Kad bija jāiet jāatvadās, paliku uz vietas,jo man kaut kā negribas gar līķi grābstīties
31.08.2014 22:01 |
 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Gita,
Ir jātiek galā ar savu paraniju par mirušajiem un nāvi kā tādu. Jāiemācās pieņemt, ka nāve nav nekas neparasts.


Jā, visam piekrītu, bet paradokss tāds, ka patiesībā nāve kā tāda mani tik ļoti nesatrauc. Tikai tie līķi un viss, kas ar tiem saistīts. Psihologs gan noderētu, bet parasti jau viss pāriet, līdz atkal ar to nav jāsaskaras. Ikdienā man tas dzīvot netraucē, tāpēc arī aizmirstas līdz nākamajai reizei.
31.08.2014 22:02 |
 
Reitings 6037
Reģ: 30.10.2010
Vairāk mani biedē tieši tā fiziskā reakcija. Tā nav vienkārši roku trīcēšana, bet gan nervu raustīšanās, spēcīga muskuļu saraušanās, kaklā, rokā, kājā, visur. Laikam tiešām būs vienkārši jāsadzerās kādas spēcīgākas nervu zāles..
31.08.2014 22:04 |
 
Kārtot pēc: jaunākā, vecākā
 

Pievieno savu komentāru

Nepieciešams reģistrēties vai autorizēties, lai pievienotu atbildi!
   
vairāk  >

Aptauja

 
Vai forumā publiski vajadzētu rādīt arī negatīvos vērtējumus (īkšķis uz leju) komentāriem?
  • Jā, jāredz arī negatīvie vērtējumi
  • Nē, lai paliek redzams tikai pozitīvais vērtējums
  • Nezinu, nav viedokļa
  • Cits